Zostań Zuchwałym! Weź zdrowie w swoje ręce!...

  ,,Choremu nieskończenie łatwiej jest wyobrazić sobie raj niż zdrowie."      Emil Cioran

Anyż


Anyż – Illicium verumAnyż (anyż gwiazdkowy/gwiaździsty, badian) to wiecznie zielone, niewysokie drzewo z rodziny magnoliowatych, pochodzące z Azji południowo-wschodniej. Jego białożółte kwiaty dojrzewając wytwarzają suche owoce, przypominające gwiazdę – stąd nazwa rośliny. Chińska nazwa “bat gok” lub “ba jiao” (obie oznaczają “osiem rogów, ośmiokąt”) także nawiązuje do kształtu ośmioramiennej gwiazdki. W medycynie chińskiej anyż gwiazdkowaty jest także znany jako “ba jiao hui xiang” co oznacza “ośmiokątny koper” .


Przyprawą są zarówno owoce (gwiazdki) jak i zawarte w nich drobne nasiona, które są jednak mniej aromatyczne niż pozostałe części owocu. Początkowo w Europie ceniono anyż ze względu na właściwości lecznicze i polecano jako środek rozkurczowy, ragulujący trawienie, łagodzący kaszel, zmniejszający dolegliwości reumatyczne. Dopiero w XVII wieku trafił z aptek do kuchni.


Anyż w formie gwiazdek lub proszku jest stosowany przede wszystkim do aromatyzowania napojów, syropów, alkoholi (szczególnie pitych na gorąco), niektórych ciast (pierniki) i deserów. Zapach anyżu jest ciepły, słodki. Wysuszone nasiona zawierają 5-8 % olejków eterycznych.


Anyż jest dodatkiem do wielu potraw azjatyckich, głównie chińskich i wchodzi w skład popularnej chińskiej mieszanki “pięć smaków”. Podkreśla smak potraw słodko-kwaśnych, łagodzi smak dań mięsnych. Nadaje orientalny aromat deserom mlecznym, daniom warzywnym i owocowym.


Nalewka z suszonych owoców jest naturalnym repelentem. Można taką miksturę przygotować w domu i smarować nią odkryte części ciała, które sa narażone na ukąszenia owadów.


Anyż jest składnikiem wielu markowych perfum, np. Poison Christian Dior, Femme Gaultier, Anisia Bella Guerlain

 
Darmowe strony internetowe dla każdego