Zostań Zuchwałym! Weź zdrowie w swoje ręce!...

  ,,Choremu nieskończenie łatwiej jest wyobrazić sobie raj niż zdrowie."      Emil Cioran

Bazylia pospolita


Bazylia pospolita (Ocimum basilicum L.), zwyczajowo zwana też bazylią wonną, jest gatunkiem jednorocznym. Roślina ta ma liście w różnych kolorach. Mogą być one białe, zielone a nawet purpurowe. Na spodniej stronie liści znajdują się gruczoły wytwarzające olejek eteryczny.

Jest jedną z najstarszych roślin leczniczych, stosowana już w starożytności. Jej nazwa pochodzi od słów: „ocimum” co znaczy wybitny smak i aromat o „basilicos”, co znaczy królewski. W dawnych czasach bazylię uprawiano dla pięknego zapachu i stawiano na oknach.


Bazylię możemy stosunkowo łatwo uprawiać w ogródku. Nasiona bazylii wysiewamy w maju wprost do gruntu. Gdy osiągną wysokość kilku centymetrów należy je przerwać, zostawiając rośliny co 8-10 cm. Najlepiej nawozić ją kompostem, gdyż nie lubi świeżego obornika. Ścięta w czasie kwitnienia odrasta i powtórnie kwitnie. Roślinę tę można też uprawiać w doniczce.


Bazylia lubi stanowiska nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Gleby żyzne, przepuszczalne, próchnicze. Należy podlewać z umiarem, w południe, w ciepłe dni dodatkowo spryskiwać wodą.


Bazylia to popularne zioło kulinarne, typowe dla kuchni śródziemnomorskiej. Należy do grona bardzo aromatycznych ziół. Ma miły, korzenny, słodkawy i pikantny smak i zapach. Świeżej używa się do sałatek, sosów, mięsnych farszów i potraw z dodatkiem pomidorów, kapusty, szpinaku, fasoli czy grochu. Świetnie nadaje się do potraw warzywnych z brokułami, marchewką, cukinią, kabaczkiem, karczochami i dynią. Suszoną bazylię stosuje się do mięs mielonych i duszonych. Doskonale komponuje się z czosnkiem i rozmarynem.


Małe liście bazylii są używane w całości, większe rwane są na kawałki. Trzeba podkreślić, że w trakcie dłuższego gotowania potrawy, bazylia traci swoje wartości. Z tego też względu powinno się ją dodawać pod koniec przyrządzania. Świeże liście bazylii można również dodawać do octów oraz oliwy z oliwek.


Bazylia (Herba Basilici) jest stosowana w ziołolecznictwie. W tych celach wykorzystuje się liście ścięte w okresie wczesnego kwitnienia oraz ususzone pędy.


Działanie:


Bazylia działa głównie na układ trawienny oraz nerwowy. Poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu - działa przeciwskurczowo, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa słabo wiatropędnie, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Bazylia może być użyta w celu zapobiegania lub przynoszenia ulgi wymiotom i nudnościom. Zioło to eliminuje również pasożyty żyjące w jelitach (glistę ludzką, lamblię, tasiemca). Powszechnie uważa się, że działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił (działanie podobne do melisy). Zioło to ma również zastosowanie w leczeniu bólów migrenowych głowy.


Tradycyjnie bazylia była stosowana na zwiększenie pokarmu u kobiet karmiących. Jest też wskazana dla osób przebywających na diecie bezsolnej. Świeże liście lub sok przyspiesza regenerację skóry i łagodzi odczyny ukąszeń komarów. Stosowana zewnętrznie odstrasza owady, w tym komary, bazylia działa jako repelent. Olejku z bazylii nie należy używać w czasie ciąży


.Parująca herbata z bazylii jest dobra dla pacjentów z gorączką. Wystarczy nakryć się kocem i wdychać parę z herbaty. Zimna herbata z bazylii jest natomiast dobra na wszystkie problemy oczu, zarówno jako płukanka do oczu jak i wewnętrznie. Trzeba pamiętać, że najlepszą herbatę z bazylii robi się ze świeżych liści oraz niezmielonych nasion.


Inne zastosowania bazylii:roślina miododajnaolejek eteryczny używany jest w przemyśle perfumeryjnym do wyrobu perfum i mydław przemyśle spożywczym wykorzystywana do wyrobu konserww przemyśle spirytusowym stosowana do wyrobu likierów

   

 
Kreator www - przetestuj za darmo