FDA PRZYZNAŁO , ŻE LEKI PRZECIWKO CHOLESTEROLOWI MUSZĄ MIEĆ ETYKIETY OSTRZEGAJĄCE PRZED RYZYKIEM CUKRZYCY I UTRATY PAMIĘCI

2012-05-24 22:38:40, komentarzy: 0

Prawie 32 miliony Amerykanów przyjmuje obecnie statyny, które służą do obniżania poziomu cholesterolu . Prawdopodobnie są oni zupełnie nieświadomi tego , że te leki mogą powodować takie efekty uboczne , jak cukrzyca i utratę pamięci. Dlaczego o tym nie wiedzą ?

Ponieważ FDA( Food and Drug Administration -Urząd ds. Żywności i Leków) nie wymagał dotąd ,aby te leki zawierały ostrzeżenie o tych potencjalnych zagrożeniach.

28 lutego FDA ogłosił potrzebę umieszczania odpowiednich ostrzeżeń na popularnych statynach, takich jak Lipitor, Zocor, i Crestor. Nowe oznaczenia ostrzegają lekarzy i pacjentów , że statyny mogą powodować hiperglikemię ( wysoki poziom cukru we krwi) i grożą ryzykiem zachorowania na cukrzycę .

 

Badania związku statyn z cukrzycą są dobrze ugruntowane. Ten związek opisano po raz pierwszy w roku 2008 w następstwie badań , w których uczestniczyło prawie 18 000 pacjentów przyjmujących Crestor . Potem doszły kolejne badania , które potwierdziły to ryzyko. Wyniki jednego z nich, z roku 2010 , opublikowano w czasopiśmie Lancet , kolejnego z roku 2011, w

Journal of the American Medical Association , jednego z ostatnich , z roku 2012, w Archives of Internal Medicine. Wszystkie te badania potwierdzają , że statyny zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy.

 

FDA zaleca również stosowanie ostrzeżenia mówiącego , że u niektórych pacjentów statyny mogą powodować utratę pamięci i dezorientację . Te niepożądane działania były zgłaszane przez pojedyncze osoby przyjmujące statyny, mimo iż nie prowadzono żadnych oficjalnych badań w tym zakresie.

Zastanawia , jaki jest prawdziwy cel umieszczenia tych nowych ostrzeżeń na statynach. FDA zaleca , aby lekarze i pacjenci rozmawiali ze sobą o ryzyku utraty pamięci i cukrzycy i żeby lekarze nadal utrzymywali pacjentów w przekonaniu , że powinni przyjmować te leki.

Metaforycznie mówiąc, FDA nie chce wlewać dziecka z kąpielą.

Chcemy, aby służba zdrowia i pacjenci dysponowali najnowszymi informacjami na temat zagrożeń ze strony statyn i jednocześnie pragniemy zapewnić ich ,że te leki nadal mają znaczenie dla ich zdrowia w postaci obniżenia poziomu cholesterolu” - oświadczyła dr Mery Parks z Ośrodka Oceny i Badań Leków FDA.

Wygląda na to ,że musimy trzymać miliony Amerykanów na statynach i jednocześnie chcemy mieć pewność , że są oni świadomi , iż takie skutki uboczne jak cukrzyca i utrata pamięci, są normalne. Zgodnie z tą filozofią pacjenci nie powinni się niepokoić , jeśli zachorują na cukrzycę lub stracą pamięć wskutek przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu. W końcu ich leki posiadają etykiety informujące ich, że to normalne. No oczywiście , skoro jest to ostrzeżenie na etykiecie , to pozwy nie wchodzą w rachubę .

 

Wygląda na to , że Wielka Farma nie chce utracić swoich zysków tylko dlatego , że niektóre jej leki przejawiają nieznośne skutki uboczne. Te ostrzeżenia są bardziej wyrazem ich troski o własne portfele niż o zdrowie pacjentów.

 

(źródło : Na podstawie Http;//tiny.pl/hprdi, 5marca 2012) NEXUS Nr 3(83) 2012

 

Kategorie wpisu: Warto wiedzieć, nasze zdrowie
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo