Kamienie kałowe czyli jak zadbać o układ pokarmowy

2012-08-20 22:34:08, komentarzy: 0

Niezdrowy styl życia odbija się, prędzej, czy później, nie tylko na naszym samopoczuciu, ale też na stanie naszego organizmu. Mało kto zdaje sobie sprawę z zagrożeń płynących ze zbyt małej aktywności fizycznej i diety bogatej w

przetworzone produkty. Oczywiście, z tego typu zaniedbaniami kojarzy się przede wszystkim otyłość, czy choroby serca, ale warto pamiętać, że to nie wszystko. Niezbilansowane posiłki mają też niezwykle niszczący wpływ na nasz układ pokarmowy, a co a tym idzie, na ogólny stan zdrowia. Warto jest więc o niego dbać, by uniknąć, np. dolegliwości jaką są kamienie kałowe.

 

Czy wiesz, że dorosły człowiek może nosić nawet od 8 do 15kg kamieni kałowych?

 

Kamienie kałowe i zaparcia

 

Zaparcia, czyli przewlekłe kłopoty z wypróżnianiem, to problem wielu z nas. Wynikają, przede wszystkim, ze źle zbilansowanej diety. Błonnik, którego przyjmujemy zbyt mało, niewystarczająca ilość wypijanych płynów i siedzący tryb życia sprawiają, że jedna z najbardziej oczywistych codziennych czynności, staje się wielkim problemem. Zaparcia nie są jednak tylko i wyłącznie przyczyną psychicznego dyskomfortu. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych min: kamieni kałowych.

Dokładniejsze informacje o przyczynach i sposobach leczenia odnajdziecie w osobnym artykule – zaparcia.

 

Czym są kamienie kałowe?

 

Kamienie kałowe (łac. Coprolithiasis) to ciężka postać zaparć. Owa dolegliwość polega na tym, że w końcowym odcinku jelita grubego, czyli odbytnicy, kał zmienia się w twardą, zbitą i odwodnioną masę, której to wydalenia nie są w stanie sprowokować normalne ruchy perystaltyczne jelit. Taki stolec wyglądem przypomina właśnie kamienie.

 

Czy problem kamieni kałowych dotyczy mnie?

 

Przyczynkiem do podejrzewania u siebie występowania kamieni kałowych jest:

  • brak wypróżnień przez (nawet!) kilkanaście dni

  • specyficzne uczucie pełności w odbytnicy

  • bóle brzucha i nudności

  • wodnista ciecz wypływająca z odbytu

  • brak parcia na stolec

  • krwawienie z odbytu

  • bolesne wypróżnianie, lub próby wypróżniania

Kamienie kałowe występują najczęściej u osób, u których zauważa się brak wystarczającej ilości błonnika i wody w diecie, oraz przewlekle chorych, którzy nie są w stanie zażywać żadnej aktywności fizycznej. Szczególnie narażone są też osoby, które cierpią na zaparcia i stosują, z tego powodu, duże ilości środków przeczyszczających.

 

Kamienie kałowe – konsekwencje

 

Bagatelizowanie problemu jakim są zaparcia i kamienie kałowe może mieć wiele niebezpiecznych konsekwencji, jak np. uszkodzenia błon śluzowych dolnego odcinka układu pokarmowego, co, z kolei, może spowodować zakażenia, gdyż toksyny dostaną się bezpośrednio do krwioobiegu. Nasilone parcie, które nie prowadzi do wypróżnienia często powoduje też tzw. wypadanie odbytnicy, czy pojawianie się hemoroidów.

 

Kamienie kałowe – jak zapobiegać ich powstawaniu?

 

By uniknąć tworzenia się kamieni kałowych, należy stosować się do tych samych zaleceń, co podczas profilaktyki zaparć.

 

Naturalne „lekarstwa” na wzmocnienie układu pokarmowego to:

BŁONNIK (niestawialny składnik pokarmowy, który odnajdziemy w warzywach, owocach, czy pełnoziarnistych produktach)

WODA (zaleca się picie przynajmniej 1.5 litra wody na dobę)

RUCH (aktywność fizyczna to nie tylko forsowne ćwiczenia na siłowni; wystarczy chodzenie po schodach, regularne spacery, czy lekka gimnastyka)

 

Łagodniejszym sposobem niż stosowanie leków przeczyszczających, które, w konsekwencji, rozleniwiają jelita i nasilają problem, jest np. lewatywa, czyli stosowanie wlewek doodbytniczych. Zmiękczają one kamienie kałowe i ułatwiają wypróżnianie. Ważne jest też, by wyrabiać w sobie nawyk wypróżniania ćwicząc mięśnie odbytu gdy tylko poczuje się delikatne chociaż parcie na stolec. Poleca się również stosowanie diety rozdzielnej, której stosowanie zabezpiecza przed gromadzeniem się w jelitach fermentujących resztek pokarmowych.

 

Kamienie kałowe – czego nie robić:

 

Nie zaleca się stosowania chemicznych leków przeczyszczających, gdyż powodują tylko nasilenie się dolegliwości oraz mają negatywny wpływ na wątrobę. Są tylko sposobem na chwilowe zaleczenie problemu, ale nie rozwiążą go. Jest to w stanie zrobić tylko oczyszczenie organizmu poprzez odpowiednie zmiany w stylu życia.

Po udanym oczyszczeniu jelit z zalegających mas kałowych, poleca się również spożywanie fermentowanych produktów mlecznych, by uzupełnić florę bakteryjną jelit.

 

By na stałe pozbyć się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, należy dbać o codzienną, zbilansowaną dietę, wprowadzić do naszego życia trochę więcej ruchu i zaufać naturalnym sposobom na zdrowie. Toksyczne substancje zawarte w przetworzonej żywności nie sprzyjają poprawnemu funkcjonowaniu naszego organizmu. Wzmocnienie układu pokarmowego poprzez oczyszczanie jelit z zalegających mas kałowych i odpowiednią profilaktykę, powinno być nieodłącznym elementem dbania o zdrowie w ogóle. Odpowiedź na pytanie dlaczego to takie ważne, kryje się w zasadach funkcjonowania ludzkiego ciała.

To właśnie w jelitach następuje wchłanianie większości składników pokarmowych do krwioobiegu. Jeśli fermentujące resztki pokarmu zalegają w nich zbyt długo, toksyny zatruwają cały organizm.

 

 

źródło:

 

http://www.nazdrowiesposob.com/kamienie-kalowe/

 

 

Ja osobiście polecam Besics na pozbycie się kamieni kałowych bezpieczny i niezwykle skuteczny środek .Już po pierwszych dawkach czujesz ulgę na jelitach ,a nie ma przy zatwardzeniu większego szczęścia jak puste liszki . Więcej na stronie http://celfit.manifo.com/basics

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo