Łączenie pokarmów.

2012-07-04 22:17:39, komentarzy: 0

Jak pisałam wcześniej jedną z głównych przyczyn powstawania zaparć jest nieumiejętność łączenia pokarmów, czyli złe nawyki żywieniowe 

Wielu ludzi cierpi na problemy trawienne. Kwaśne odbijanie się, zgaga, uczucie pełnego żołądka i jelit, wzdęcia, zaparcia i zmęczenie po spożyciu posiłku to bardzo rozpowszechnione dolegliwości każdego człowieka. Występują one tak często, że na ogół nikt nie docieka przyczyn powstawania. Kiedy pojawiają się któreś z dolegliwości natychmiast sięgamy po tabletkę lub inne specyfiki łagodzące, a to nie jest rozwiązaniem naszych problemów.

Mamy pięć podstawowych składników pokarmowych: białko, tłuszcze, cukry, skrobia i kwasy. Nasz sprawny układ pokarmowy i co za tym idzie zdrowie całego organizmu zależy od łączenia tych składników ze sobą.

Na przykładzie tradycyjnego śniadania każdego człowiek, czyli kanapki posmarowanej masłem z wędliną, popijaną herbatą lub kawą przeanalizujemy jej przydatność kaloryczną dla naszego organizmu.

Chleb należy do węglowodanów, które częściowo trawione są w jamie ustnej i dwunastnicy. Wędlina to białko, którego trawieniem zajmuje się żołądek i dwunastnica, przy czym do strawienia węglowodanów i białka nasz żołądek musi uruchomić inny zestaw kwasów i soków trawiennych. Natomiast nasze masło (tłuszcz) całkowicie hamuje w żołądku ich działanie. Popijając to wszystko herbatą rozcieńczamy soki trawienne, zmywamy nie strawiony jeszcze pokarm z dwunastnicy do jelita grubego gdzie w temperaturze 40 stopni następuje gnicie i fermentacja. Powstają zapalenia, zaparcia, wrzody, zgagi, a z biegiem czasu choroby całego układu trawiennego i organizmu.

Nie jestem przeciwniczką kanapek, ale chcę państwu uświadomić, że złe nawyki ciągnące się od pokoleń, „ulepszona” żywność w konserwanty i chemię znajdującą się w każdym produkcie, prowadzi do tego, że mamy coraz więcej chore społeczeństwo. Dzieci rodzą się z alergią i nikogo to już nie dziwi!

Zapytacie państwo, co w takim razie jeść na śniadanie? Otóż wiemy, że w zimnym pokoju nie będzie ciepło, miło i wesoło dopóki nie rozpalimy w piecu. Tak też i funkcjonuje nasz organizm. Musimy rano w nim napalić, żeby przez kilka godzin naszej aktywnej pracy był w 100% wydajny. Czy nie zdarza się państwu w godzinach południowych, że tracicie energię, występuje brak koncentracji otóż spowodowane jest to tym, że rano zabrakło ciepła- energii, która jest naszym motorem. Nasz pierwszy posiłek powinna stanowić gorąca zupa ( oczywiście bez mięsa na warzywach). Słyszę już głosy protestów i niedowierzania, ale jeszcze państwo nie spróbowali się tak odżywiać, mało kto z nas chce tak naprawdę coś dla siebie zrobić. Najprościej jest połknąć tabletkę i czekać na cud uzdrowienia.

Wracając do tematu łączenia przedstawiam poniżej tabelkę, która pomoże Państwu w podejmowaniu właściwych decyzji przy łączeniach. Jedno musimy pamiętać, że wszystkie owoce należy jeść osobno, na pusty żołądek najlepiej 30-

40 minut przed posiłkiem. Owoce są produktem krótkotrwałym, więc czas ich trawienia jest bardzo krótki. Nie do strawienia są dla naszego układu trawiennego tak lubiane przez wszystkich jogurty, kefiry czy desery z owocami.

Nie ma w tabelce podanych tłuszczy, ponieważ jak pisałam wcześniej hamują one trawienie każdego pokarmu. Faktem jest, że są one niezbędne w naszym jadłospisie, należy ich jednak używać w bardzo małej ilości i dodawać już do ugotowanej potrawy. Poddawanie tłuszczy obróbce termicznej powoduje wydzielanie z nich substancji toksycznych i rakotwórczych.

 

                     Można łączyć                                                     Można łączyć  

 

 

BIAŁKA

 

WARZYWA

WĘGLOWODANY

Mięso

Ryby

Jaja

Grzyby

Orzechy

Pestki

Bób

Soczewica

Ser

Mleko

 

Warzywa nie zawierające skrobi lub z małą ich zawartością

Wszystkie rodzaje kapusty:

Bakłażan

Ogórki

Pietruszka

Por

Dymka

Czosnek

Papryka słodka

rzodkiewka

Skrobie i cukry

Pieczywo

Wyroby z mąki, kaszy

Cukier

Słodycze

Ciasta

Miód

Konfitury

Ziemniaki

Dynia

fasola

I                                                                                                                  I

I                                                                                                                  I

I                                                                                                                  I

I-------------------------

 

 

----------------

Nie można łączyć !!!

 

 

-------------------------------------------------------  

Źródło link

 

 

 

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo