Niedobory witaminy B12 to częsta przyczyna chronicznego kaszlu.

2012-06-01 23:06:49, komentarzy: 1

Najnowsze badania przeprowadzone przez Uniwersytet Turyński i Szpitala Mauriziano we Włoszech dowodzą istotnej korelacji pomiędzy niedoborem witaminy B12 i chronicznym kaszlem występującym bez wyraźnych przyczyn. Badania te zaprezentowano na XXI Światowym Kongresie Alergologicznym Światowej Organizacji Alergologicznej. Badaniami objęto 302 pacjentów przebywających w szpitalu i cierpiących na chroniczny kaszel.

Najczęściej diagnozowane przypadki chronicznego kaszlu to niekorzystne reakcje uboczne na leki, wzmożony odruch kaszlu, refluks żołądkowo-przełykowy i alergiczny nieżyt nosa. Spośród nich 15 procent przypadków cierpiało na kaszel nieznanego pochodzenia. Kierowana przez dra Giuseppe Guida grupa badawcza wysunęła hipotezę zakładającą związek kaszlu z czuciową neuropatią i niedoborem witaminy B12.Spośród 40 przypadków cierpiących na kaszel 25 cierpiało na niedobór witaminy B12 (poziom w serum < 300pg/ml), a pozostałe

15 nie cierpiało nań.

Witamina B12 zwana również kobalaminą , jest rozpuszczalną w wodzie witaminą o kluczowej roli w formowaniu komórek krwi i w normalnym funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego. Pospolitym efektem ubocznym niedoboru tej witaminy jest czuciowa neuropatia obwodowa wywołująca takie objawy , jak drętwienie ,

mrowienie, pieczenie i kompletny brak czucia.

Badania wykazały ,że czuciowa neuropatia jako wynik niedoboru witaminy B12 jest możliwym czynnikiem wywołującym nie wyjaśniony kaszel oraz dysfunkcję gardła i krtani. Biopsje wykazały podwyższony poziom czynnika wzrostu nerwu(nerve growth factor, w skrócie NGF) w komórkach nabłonkowych części ustnej gardła . Uważa się , że zwiększony NGF potęguje neurogenny stan zapalny , który wywołuje zatory w drogach oddechowych i powoduje chroniczną dolegliwość i kaszel.

W rezultacie tego mechanizmu niedobór witaminy B12 może wywoływać neurogenny stan zapalny dróg oddechowych w rezultacie podwyższonego poziomu czynnika wzrostu nerwu (NGF). Proces ten zmniejsza również metabolizm komórek nabłonka zakłócając biegunowość komórek i wytwarzając wytwarzając stosunkowo niestabilny stan elektrochemiczny . Histamina , aminy biogenne i neurotransmitery wiążą się ze zwieszonym procesem zapalnym . Osoby z niedoborem witaminy B12 wykazują obniżone progi histaminowe i progi kaszlu ulegają ulegają znacznej poprawie po uzupełnieniu jej niedoboru.

Badania dowodzą ,że 39 procent populacji cierpi na niedobór witaminy B12 . Najbardziej narażeni na ryzyko jej niedoboru są ludzie starsi , osoby cierpiące na refluks żołądka oraz infekcje – istniejące lub dawne -bakterią Helicobacter pylori ,ludzie hołdujący diecie ubogiej w witaminę B12 (weganie) oraz osoby przyjmujące leki na receptę. Na niedobór witaminy B12 cierpią także osoby mające trudności ze snem, ponieważ jest ona konieczna do wytwarzania hormonu snu - melatoniny.

 

Aby zwiększyć poziom witaminy B12 w sposób naturalny , należy:

 

1.Spożywać zdrowe zwierzęce produkty , takie jak mięso zwierząt karmionych trawą, mięso dzikich ryb i jaja kur hodowanych w sposób naturalny, które są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnej witaminy B12.

 

2.Starać się o suplementy. Osoby które nie jedzą mięsa , powinny powinny szukać roślinnych suplementów . Na przykład algi zawierają analog witaminy B12 który jest aktywny we krwi i ujawnia się w jej testach , ale nie spełniają tych samych biologicznych zadań w organizmie człowieka . Niedoborem witaminy B12 zagrożeni są szczególnie weganie , ponieważ mimo iż mogą cierpieć na ostry niedobór tej witaminy , mogą mieć zupełnie normalne wartości w standardowym teście immunologicznym , który stał się normalną medyczną procedurą sprawdzania niedoboru witaminy B12..

Dobrymi suplementami witaminy B12 są podjęzykowe tabletki lub niskodawkowe spraye. Tabletki nie są zbyt efektywne . Najbardziej przyswajalną przez organizm formą kobalaminy zdaje się być metylokobalamina. Cyjanokobalamina jest najpospolitszą formą uzupełniającą witaminę B12 . Uzyskuje się ją w drodze chemicznej syntezy bądź poprzez wyizolowanie z produktów zwierzęcych lub odpadów . Chociaż jest bardzo popularna , nie jest efektywnie przyswajalna przez organizm . Znacznie lepiej przyswajalna przez organizm i znacznie efektywnie przezeń wykorzystywana jest metylokobalamina.

 

3.Należy również stosować probiotyki. Wykazano ,że infekcje żołądka bakterią Helicobacter pylori powodują niedobór witaminy B12 . Uzupełnienie organizmu probiotykami pomaga mu w zwalczaniu infekcji i ogranicza ryzyko powtórnego wystąpienia infekcji.

 

(źródło: Dr David Jackers ,”Vitamin B12 Deficiency is a Common Cause for Chronic Coughing”29 grudnia 2009 , www.naturalnews.com/027819_vitamin_B12_coughing.html)

NEXUS 2(70) 2010

 

 

 

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • megi 23:21, 1 czerwca 2012

  Moje wieloletnie doświadczenie pokazało ,że bardo dobrym źródłem witaminy B12 jest
  Activize oxyplus , dzięki zastosowanej technologi jest bardzo szybko wchłaniana.
  Najważniejszym atutem tego produktu jest to , iż dostarczamy naszemu organizmowi
  kompleksu witamin B oraz witaminę C , co nie jest bez znaczenia dla naszego organizmu.
  Polecam również jogurt probiotyczny All in 1000 który jest przysłowiowym kilerem dla
  Helicobacter pylori

  Odpowiedz

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo