SZKODLIWOŚĆ ULTRADŹWIĘKÓW STOSOWANIE ULTRADŹWIĘKÓW DO OKREŚLENIA STOPNIA ROZWOJU PŁODU MOŻE PROWADZIĆ DO JEGO ŚMIERCI

2012-03-16 22:38:55, komentarzy: 0

Ultradźwięki mogą być znakomitym sposobem na obserwowanie rozwoju płodu, ale ich niewłaściwe użycie może mieć dla niego fatalne skutki. Nowe badania przeprowadzone w Szwecji wykazały, że wykorzystywanie jedynie ultradźwięków do określenia wieku żeńskiego płodu może spowodować, że urodzi się on za późno, a nawet martwy.

 

Dr Alkistis Skalkidou z Uniwersytetu w Uppsali i jego zespół odkryli, że lekarze, którzy używają jedynie ultradźwięków do ustalenia wieku płodu żeńskiego podczas jego drugiego trymestru, mogą błędnie sądzić, że dziecko jest młodsze niż w rzeczywistości, i wywołać zbyt późny poród. Dzieci pozostające za długo w łonie matki mogą napotkać poważne problemy zdrowotne, a nawet umrzeć.

 

Naukowcy porównali w celach badawczych dwa zestawy danych ze Szwedzkiego Rejestru Urodzeń: jeden z lat 1973-1978, kiedy lekarze powszechnie wykorzystywali cykle menstruacyjne kobiet do ustalania wieku płodu, oraz drugi z lat 1995-2007, kiedy do tego celu stosowano zazwyczaj ultradźwięki.

 

Odkryli, że dziewczynki z tego drugiego okresu były o 40 procent bardziej podatne na rozwój śmiertelnej choroby płuc oraz o 60 procent bardziej zagrożone śmiercią przy porodzie w porównaniu z chłopcami.

 

Naukowcy uważają, że winna jest temu "błędna klasyfikacja systemowa", w wyniku, której lekarze opierają się tylko na rozmiarze dziecka widocznego na obrazie ultradźwiękowym w celu ustalenia jego wieku i nie wykorzystują innych metod, na przykład obserwowania cyklów menstruacyjnych kobiet.

 

W celu zmniejszenia liczby spóźnionych porodów, badacze zalecają, aby lekarze wykorzystywali, nie tylko ultradźwięki, ale i cykle menstruacyjne kobiet, jako miarodajne narzędzia określające wiek płodów.

 

(źródło: Ethan A. Huff, "using ultrasounds to determine gestational age could result in baby's death", 28 września 2010, www.naturalnews. com/029877 _ultrasounds_death.html)

 

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo