WITAMINA K POMAGA ZAPOBIEGAĆ CUKRZYCY

2012-03-16 22:46:44, komentarzy: 0

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersyteckie­go Centrum Medycznego w Utrechcie w Holandii, które opublikował maga­zyn Diabetes Care, ludzie przyjmujący duże ilości witaminy K są mniej podatni na zachorowanie na cukrzycę typu II.

 

Witamina K, która odgrywa decydującą rolę w procesie koagulacji krwi, występuje w dwóch postaciach: K1 i K2. Witamina K1 występuje przede wszystkim w zielonolistnych warzywach oraz w niektórych owocach, takich jak kiwi czy awokado.

 

Z kolei witamina K2 występuje w mięsie, jajach i nabiale i jest syntetyzowana w ludzkim ciele. Ponieważ witamina K2 może być wytwarzana przez ludzki organizm i jest wymagana jedynie w małych ilościach, jej niedobór dotyka jedynie ludzi z przewlekłymi problemami zdrowotnymi.

 

Podczas ostatnich badań naukowcy obserwowali ponad 38000 dorosłych Holendrów przez ponad 10 lat, przyglądając się ich dietom i stylom życia oraz badając ich stan zdrowia. Po upływie tego okresu ustalono, że ci, którzy przyjmowali najwięcej witaminy K1, byli o 19 procent mniej podatni na zachorowanie na cukrzycę typu II, zaś ci, którzy przyjmowali najwięcej witaminy K2, byli mniej podatni o 20 procent.

 

Rząd Stanów Zjednoczonych zaleca przyjmować dziennie 12 mikrogramów witaminy K przez mężczyzn oraz 90 mikrogramów przez kobiety. Uczestnicy badań, którzy przyjmowali najwięcej tej witaminy, zjadali jej od 250 do 360 mikrogramów dziennie.

 

Witamina K1 zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę tylko wtedy, gdy jest przyjmowana w dużych dawkach, natomiast w przypadku witaminy K2 zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę można osiągnąć już po zwiększeniu jej spożycia o 10 mikrogramów.

ponieważ badania były ze sobą powiązane, naukowcom nie udało się wykazać jednoznacznie, czy witamina K odgrywa aktywną rolę w zapobieganiu cukrzycy. Niemniej udało się im uniezależnić wyniki od takich czynników, jak wiek, waga ciała, ilość wykonywanych ćwiczeń, przyjmowanie tłuszczu, błonnika oraz witamin C i E.

 

(Źródło: David Gutierrez, "Vitamin K hel ps prevent diabetes", 29 września 2010, www. naturalnews.com/02 9885_ vitamin_K_diabetes.html)

 

 

NEXUS 6(74)

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo