ZAKWASZENIE ORGANIZMU- CHOROBA CZY NIE?

2012-07-04 13:11:29, komentarzy: 0

Nauka już dawno odkryła, że nierównowaga zasadowo- kwasowa w organizmie, na które cierpi przeważająca cześć ludzi prowadzi do poważnych niedyspozycji i chorób.

Zjawisko zakwaszenia, które występuje najczęściej, jest ciągle przez nas lekceważone. Zachodzi, więc pytanie, dlaczego?

Ponieważ oczywiste zakwaszenie z wyraźnymi zmianami we krwi występuje w medycynie stosunkowo rzadko i stwierdzane jest tylko w ciężkich schorzeniach. Tymczasem największy problem stanowi przewlekłe, ukryte zakwaszenie (zwłaszcza tkanki łącznej) z bardzo niewielkimi zmianami krwi. Osłabia to w znacznym stopniu układ trawienny i immunologiczny. Te utajone zmiany są bardzo niebezpieczne stanowią istotną składową część chorób cywilizacji.

Zastanówmy się więc na czym polega zakwaszenie?

 

Wiadomo, że ciało każdego człowieka składa się z około 70% z wody. W wodzie tej rozpuszczają się wszystkie składniki odżywcze i elektrolity podlegające ciągłym przemianom. Przemiany te muszą odbywać się w warunkach pełnej równowagi, czyli odpowiednim środowisku. Środowisko, w jakim znajdują się komórki ciała, ma zasadniczy wpływ na ich rozwój i zdrowie. Sprzyjające warunki utrzymują je w sprawności i zdrowiu, natomiast niesprzyjające przeciwnie. Nie jest możliwe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku i nie ponoszenie z tego powodu żadnych konsekwencji. Środowisko komórek ciała określa wskaźnik PH. Nasze ciało najlepiej funkcjonuje w środowisku lekko zasadowym, tj. pH 7,4 i doskonałością byłoby taki stan utrzymać (przy czym skala pH biegnie od 1 do14). Gdy pH jest równe 14, znaczy to, że środowisko nasze jest mocną zasadą, jeżeli wskazuje 1 to mocny kwas.

 

Jeżeli spożywamy dużo kwasotwórczych potraw to limfa nasza musi to wydalić. Nasza krew przyjmuje tylko ograniczoną ilość odczynu kwasowego, reszta zalega w komórkach ciała. Jeśli taki stan trwa zbyt długo to zakwaszony układ limfatyczny traci swoją odporność, a co za tym idzie zaczynamy chorować.

Można samemu sprawdzić poziom kwasu w organizmie przy użyciu papierka lakmusowego zamoczonego w ślinie lub moczu. Łatwiej jest oczywiście posłużyć się śliną. Zwykle pH śliny waha się w granicach 6.0 – 7.9

 

Jak pisałam w wcześniejszych artykułach nasze pożywienie ma zasadniczy wpływ na stan naszego zdrowia. Tak jest i w tym wypadku. Właściwe odżywianie powinno polegać na spożywaniu produktów bardziej zasadowych (alkalicznych) niż kwasotwórczych.

 

Produkty zasadowe to:

 

- wszystkie owoce , świeże i suszone (ale bez śliwek)

- wszystkie warzywa świeże i suszone (ale bez warzyw strączkowych)

- mleko w postaciach zakwaszonych tj. maślanka, kefir, jogurt, białe sery (ale bez mleka świeżego)

- migdały (powinniśmy jeść parę sztuk dziennie)

 

Pożywienie wywołujące w organizmie kwasowe reakcje powinno być spożywane z umiarem lub równoważone przez produkty zasadotwórcze.

 

Produkty kwasotwórcze:

 

- tłuszcze zwierzęce, oleje roślinne

- śliwki, rabarbar

- wszystkie zboża i ich produkty (chleb, płatki, ryż)

- wysokoskrobiowe i wysokoproteinowe pożywienie rafinowane cukry,

- orzechy kokosowe, orzeszki ziemne

- suszona fasola, groch i soczewica

- mięso wołowe, wieprzowe, baranina itd.

- drób kury, kaczki, indyki, gęsi itd.

- wszystkie podroby

- świeże mleko, białko jajka

 

Tak, więc aby uchronić się przed wszelkimi zaburzeniami w układzie pokarmowym i związanych z tym konsekwencjami, konieczne jest zrozumienie reakcji zachodzących w naszym organizmie.

 

autor

Dorota Haas-Kimel

 

Polenam  ProBalance

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo