Macierzanka
Niestraszne jej bakterie, problemy z żołądkiem , wysypki oraz....wojny. W starożytności rzymscy żołnierze wierzyli , że macierzanka dodaje męstwa.
Macierzanka piaskowa , czyli tymianek.Rośnie sobie skromnie w lasach – chętnie sosnowych, na piaszczystych polanach i silnie nasłonecznionych nieużytkach . Co ciekawe , można ją spotkać też przy mrowiskach.
Nazwa tej pospolitej w Polsce przyprawy pochodzi od greckiego słowa„thymon”co znaczy „odważny”. Podobno rzymscy żołnierze zażywali kąpieli w macierzance, aby dodać sobie męstwa i odwagi.W średniowieczu dużo uwagi jej leczniczym właściwością poświęciła w swoich dziełach z zakresu medycyny holistycznej św. Hildegarda z Bingen.
Reguluje pracę przewodu pokarmowego, a także lekko zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i usprawnia trawienie .
Ziele macierzanki ma silne działanie ściągające. Pomaga leczyć stany zapalne skóry. W medycynie ludowej leczono za jej pomocą wszystkie kobiece dolegliwości, na przykład bolesne menstruacje .I nie ma się co martwić jeśli nie mamy ogródka . Bo macierzankę można uprawiać również na parapecie.
Płukankana gardło
Łyżkaziela zalać 1 1/2 szklanki wrzącej wody. Odstawić na 10 minut,przecedzić . Pij po 1/4 szklanki 2-3 razy dziennie pół godziny przed posiłkiem. Tym naparem można też płukać bolące gardło.
Okładna wypryski skórne:
5 łyżek ziela zalać szklanką wrzątku i przykryj . Po 10 minutach ziele zawiń w gazę i przykładaj na zmienione chorobowo miejsce.
Herbatkana żołądek:
Łyżkę suchego ziela zalej wrzątkiem w filiżance. Zaparzaj około 10 minut pod przykryciem . Przecedź i pij co najmniej dwa razy dziennie.
Kąpiel dezynfekująca:
Do napełnionej ciepłą wodą wanny wlej napar z wcześniej zaparzonego ziela (200 g suszonej macierzanki zalać 3 litrami wrzącej wody,poczekaj 20 min i przecedź ) Poleż w kąpieli 15- 20 min. Po wyjściu z wody nie wycieraj skóry, otul się tylko na chwilę ciepłym szlafrokiem frote, załóż pidżamę i od razu połóż się do łóżka.