Alternatywa dla soli kuchennej Spożywanie soli jest obecnie dość kontrowersyjnym tematem, naukowcy stale ostrzegają nas o jej szkodliwym działaniu na nasze zdrowiu.

Faktycznie, jej nadmiar nie wpływa pozytywnie na organizm, jednak nie należy całkowicie eliminować soli ze swojej diety.

Polacy uwielbiają sól. Zdaniem WHO przodujemy w jej spożyciu w Europie. Potwierdzają to eksperci z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego- spożywamy jej aż 3 razy więcej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia czyli ok. 15 g na dobę!


Czym to grozi? 


Sól zatrzymuje wodę w organizmie, przez to tętnice stają się zbyt "pełne" i zaczyna rosnąć ciśnienie. Wiadomo już, że znaczne zmniejszenie codziennej porcji sodu redukuje ciśnienie tętnicze (skurczowe o 5 - 7 mm Hg, a rozkurczowe o 3 - 5 mm Hg), ryzyko zachorowania na choroby sercowo- naczyniowe (o jedną czwartą) oraz pięciokrotnie zmniejsza ryzyko zgonu spowodowane tymi chorobami. Jej nadmiar przeciąża również nerki.

          To nie koniec. 

Naukowcy podejrzewają też, że sól ma wpływ na powstawanie nowotworów żołądka, cukrzycy typu II, otyłości, powoduje udary mózgu i zwiększa drażliwość systemu nerwowego. Wypłukuje również wapń z organizmu i może przyczyniać się do zachorowania na osteoporozę.

           Dlaczego? 

Nerki wydalając sód z organizmu wydalają też wapń. 

Niewielka ilość soli nie zaszkodzi - do 5 g dziennie (ok. 1 płaska łyżeczka) - jest wskazana, a nawet niezbędna.
Nie ma ona wprawdzie żadnych składników odżywczych, ale jest potrzebna dla zachowania równowagi elektrolitowej w organizmie, jest też składnikiem płynów komórkowych oraz tkankowych. Jest niezbędna dla odpowiedniej pracy układu mięśniowego i nerwowego. Wskazana jest także dla osób cierpiących na niedociśnienie tętnicze.

Alternatywą dla soli jet mieszanka ziołowa:

1op gorczyca biała
1op lubczyk
1po kolendra
1op kminku
2op cebula granulowana
1op bazylia
1op papryka słodka
1op papryka ostra
1op pieprz cayenne
1op pieprz czarny
2op czosnek granulowany
1op kurkuma
1op majeranek
1op imbir
1op suszona pietruszka zielona
1op suszony koperek

Wszystkie produkty dobrze wymieszać , wcześniej zmielić ziarna. 

             Polecane artykuły powiązane tematy


 

Wyszukiwarka

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo