Ananas

Ananas jadalny .Ananas comosus Niektórzy uważają ten owoc za silny  afrodyzjak. Podobno plastry ananasa

podane z miodem i białym winem 

rozbydzają zmysły.

Jak jest naprawdę ? Naprawdę wiadomo

tyle ,że zawarta w ananasie bromelaina

ma wpływ na rozkład białek. Może ona 

zatem sprawdzić się jako środek 

wspomagający odchudajżcy.

Ananas pochodzi z Ameryki Południowej. Poza tym uprawiany jest w wielu tropikalnych krajach Afryki. Świeże bądź suszone ananasy są jadane jako owoce lub stanowią składnik różnych potraw (zazwyczaj aromat gotowanego ananasa wzmacnia się dodatkiem różnych przypraw)
.

Działanie:


Zawarta w owocach ananasa bromelaina, to enzym ułatwiający trawienie białek, a także wykazuje działanie przeciwzapalne i gojące. Powoduje wzrost przepuszczalności błon komórkowych, przyspieszając tym samym cofanie się obrzęków.


Zastosowanie:


Zielony owocostan ananasa zwiększa apetyt i powoduje poprawę trawienia. Dojrzały owocostan obniża pH soku żołądkowego, a także przeciwdziała wzdęciom. Ze względu na właściwości przeciwzapalne wpływa na zmniejszenie agregacji płytek krwi. Ponadto ananas zalecany jest w leczeniu obrzęków pourazowych lub pooperacyjnych.


UWAGA!

Nie zaleca się podawania ananasa i soku ananasowego dzieciom poniżej 6 roku życia, gdyż bromelaina może podrażniać ich błony śluzowe, a także spowodować podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, czy reakcje alergiczne.CZYTAJ TEŻ: CO NIECO O BROMELAINIE..


CO NIECO O BROMELAINIE...


Bromelaina to enzym rozkładający białka i działający silnie przeciwzapalnie. Stosowany jest z powodzeniem od ponad pół wieku jako środek wspomagający leczenie wielu chorób, od kontuzji po schorzenia serca.Bromelainę pozyskuje się z ananasa. Hamuje ona działanie prozapalnych prostaglandyn, a jednocześnie pobudza produkcję prostaglandyn przeciwzapalnych. Ponadto stymuluje rozkład fibryny, czyli włóknika, który spełnia ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.


To, co odróżnia bromelainę od innych enzymów rozkładających białka, to fakt, że nie jest ona rozkładana w przewodzie pokarmowym, a organizm przyswaja ją w pierwotnej postaci.


Korzyści płynących ze stosowania bromelainy jest zatem wiele! Jej właściwości przeciwzapalne pozwalają skutecznie zwalczać ból oraz opuchliznę, powstające w wyniku uszkodzeń mięśni i stawów. Jest ona skutecznym środkiem w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Enzym z powodzeniem wykorzystuje się również w leczeniu ran lub oparzeń oraz chorób układu sercowo-naczyniowego, bowiem obniża on ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Jego zdolność do zmniejszania produkcji śluzu przynosi ulgę w takich schorzeniach jak zapalenie oskrzeli i zatok.


Uważa się, że bromelaina może mieć znaczenie w leczeniu przeciwnowotworym jako środek hamujący rozrost komórek rakowych.


Niestety surowy ananas nie dostarcza takiej ilości bromelainy, która mogłaby wywołać efekt terapeutyczny. W związku z tym przyjmuje się ją w postaci gotowych preparatów, a najczęściej są to tabletki, produkowane głównie w Japonii, na Hawajach i Tajwanie.

 
Kreator www - przetestuj za darmo