Arcydzięgiel litwor

Arcydzięgiel litwor - Archangelica officinalis


Syreniusz tak pisał o arcydzięglu: "Frasującym się korzeń na szyję zawieszony, frasunek odpędza i serce wesołe czyni"...


Przypominający skrzydła anioła owoc arcydzięgla, stał się źródłem innej nazwy rośliny, a mianowicie - anielskie ziele. W okresie renesansu uważano je za lekarstwo na wszelkie schorzenia. W chili obecnej arcydzięgiel uprawiany jest w wielu krajach na całym świecie.


Działanie:


Stosowany w lecznictwie korzeń arcydzięgla powoduje wzrost wydzielania: żółci, soku żołądkowego i trzustkowego, moczu, potu, a także śliny. Ponadto działa on wiatropędnie, rozkurczająco w na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a także uspokajająco. Ważnym działaniem leczniczym surowca jest aktywność antybakteryjna.


Zastosowanie:


Surowiec stosowany jest w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, m.in. zaburzenia trawienia, skurcze, wzdęcia, odbijanie się. Wykorzystuje się go również w leczeniu stanów napięcia o małym nasileniu. Natomiast otrzymywany z roślin olejek arcydzięglowy stosowany zewnętrznie łagodzi bóle gośćcowe, zapalenie korzonków oraz nerwobóle.

 
Kreator www - przetestuj za darmo