11 Podstawowych zasad warunkujących poprawę funkcjonowania wątroby

2013-02-01 23:23:15, komentarzy: 0

 

 

Zasada 1 – Słuchać sygnałów płynących z własnego organizmu

 

Nie jeść kiedy nie odczuwa się głodu. W zamian za spożywanie kolejnej przekąski lepiej jest wypić sok, zjeść owoc lub małą porcję surówki, albo wypić szklankę wody. To zalecenie można skierować również do wszystkich, którzy aktualnie stosują dietę oczyszczającą wątrobę. Nie należy jednak głodzić się i doprowadzać do bólów głodowych, które mogą powodować wrzody i wywołać hipoglikemię. Zbyt wiele osób trzyma się sztywno ustalonego planu posiłków i jada o tych samych porach, bez względu na to czy odczuwa głód czy nie. Znacznie zdrowiej będzie jak porę na jedzenie określi nam sam organizm/ głód niż zegar. Jeśli ktoś ma nawyk spożywania regularnych posiłków bez uczucia głodu, zmusza swoją wątrobę do nadmiernego wysiłku, wskutek czego cierpi ona z przepracowania i przeciążenia. Podobnie sytuacja wygląda jak jemy wszystko do końca z talerza niezależnie od tego, że pojawiło się uczucie sytości.

 

Zasada 2- Wypijać 8-12 szklanek dobrej wody (mineralnej, filtrowanej, źródlanej) dziennie

Woda pomaga oczyścić wątrobę i nerki. Organizm potrzebuje małych ale częstych porcji wody, które zapobiegają kurczeniu się komórek na skutek odwodnienie i wysychania błon komórkowych. Picie odpowiedniej ilości wody dziennie zmniejsza ryzyko występowania chorób degeneracyjnych. Ludzie nie dostarczający swojemu organizmowi odpowiedniej ilości wody narażeni są na zwiększone ryzyko choroby Alzheimera. Wodę należy pić stale w ciągu całego dnia, ale unikać spożywania dużych objętości płynów w trakcie posiłków.

 

Zasada 3- Nie spożywać dużych ilości cukru / unikać cukru przetworzonego

Cukier rafinowany zostaje przerobiony przez wątrobę na tłuszcz i cholesterol. Nadmiar oczyszczonych węglowodanów jest przekształcany podobnie jak cukier rafinowany, szczególnie niebezpieczne są trójglicerydy, które mogą odkładać się w komórkach. W ten sposób przyczyniają się do degeneracji różnych organów; wątroby, serca, mięśni, nerek, tętnic oraz są transportowane do takich okolic ciała jak uda, pośladki, brzuch, w których odkładają się na bardzo długo. Kiedy stężenie trójglicerydów we krwi jest duże, wtedy gwałtownie wzrasta ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Aby nie obciążać wątroby, należy unikać sztucznych słodzików (zachęcamy do przeczytania wpisu o Aspartamie ) obecnych w napojach gazowanych (typu bez cukrowego) , o których pisaliśmy (Gazowane napoje -trucizna w butelce- część 1), produktach dietetycznych, dla diabetyków ponieważ są toksyczne dla wątroby oraz wywołują hipoglikemię i zmęczenie. Zamiast słodyczy lepiej zjeść świeże owoce, owoce z parowaru (polecam banana), suszone owoce ( najlepsze są bez związków siarki), miód, melasę. Pokarmy zawierające cukier rafinowany i białą mąkę sprawiają, że wątroba musi pracować wiele ciężej a ponadto może nastąpić rozrost nieprzyjaznych bakterii i drożdży (kandydaza) w organizmie. Natomiast nieprzetworzony miód zawiera naturalne substancje o działaniu hamującym rozrost szkodliwych drobnoustrojów. Aby zaobserwować różnicę pomiędzy nieprzetworzonym miodem a dżemem zawierającym biały cukier, proponuję zrobić mały eksperyment. Proszę wziąć słoik miodu i słoik dżemu, odkryć i pozostawić na tydzień w dowolnym miejscu. Po tym okresie zobaczą Państwo, że miód jest w porządku a na powierzchni dżemu rozwinęła się pleśń i grzyby. Podobne zjawisko ma miejsce po spożyciu tych produktów w jelitach. Dlatego dobrze byłoby w czasie stosowania diety oczyszczającej lub wspomagającej leczenie choroby nowotworowej ograniczyć do minimum spożywanie dżemów i konfitur, chyba że w ich składzie nie znajduje się cukier przetworzony- jedynie naturalny. Ważne jest pamiętanie o tym, że zdrowe słodkie substytuty popularnych, masowych słodyczy powinny być spożywane w rozsądnych ilościach, ponieważ mogą być szkodliwe dla wątroby jeśli jemy je w nadmiarze.

 

Zasada 4-Dbać o higienę jelit

 

Wątroba filtruje i niszczy wszystkie bakterie i wirusy obecne w pokarmach. Jeśli narazimy wątrobę na kontakt ze zbyt dużą ilością chorobotwórczych drobnoustrojów na przykład salmonellą czy pałeczką Shigella, mogą przedostać się one do krwi i wywołać poważną chorobę a także trwale uszkodzić wątrobę. Aby temu zapobiec należy spożywać pokarmy świeże, unikać odgrzewania gotowanych potraw, ponieważ rozmnażają się w nim bakterie , szczególnie w mięsie. Nigdy nie podgrzewajcie gotowanej wcześniej potrawy więcej niż jeden raz. Nie jadajcie też w barach, fast foodach gotujących na wynos oraz zawsze pamiętajcie o myciu rąk przed jedzeniem. Dodatkowo należy wyeliminować paczkowane produkty żywnościowe i żywność przetworzoną, która jest naszpikowana dużą ilością konserwantów, wspomagaczy etc (zachęcamy do przeczytania wpisu Dodatki do żywności- część ) . Pomimo to są w tych produktach obecne chorobotwórcze drobnoustroje, które występują w fazie uśpienia. Gdy potrawa przygotowana z takich produktów znajdzie się w jelitach, środki konserwujące wyczerpują się a drobnoustroje zaczynają rozmnażać się z dużą szybkością. Takie produkty do tego nadmiernie obciążają wątrobę, zarówno z punktu widzenia trawienia jak i skażenia mikrobiologicznego.

 

Zasada 5- Nie jeść w stresie lub w stanie napięcia emocjonalnego

ponieważ wtedy krew odpływa z jelit i wątroby do innych organów. Jedzenie w takim stanie prowadzi do wzdęć, gdyż trawienie jest mierne.

 

Zasada 6- Unikać produktów spożywczych mogących wywołać odczyn alergiczny

Osoby o słabym układzie trawiennym, które po posiłku mają wzdęcia i są ociężałe, powinny przed posiłkiem zażywać suplementy polepszające trawienie ( w składzie powinny pojawić się bromelina, pepsyna, papaina, wyciągi trzustkowe etc. ). Inna rada to taka, by przed rozpoczęciem właściwego posiłku zjeść coś surowego – śniadanie rozpocząć od jednego lub dwóch owoców, obiad- kolację od surówki. Surowe warzywa i owoce zawierają enzymy, które wspomagają enzymy własne organizmu w trawieniu pokarmów. Każdy kęs pożywienia należy żuć powoli i dokładnie, ponieważ proces trawienia rozpoczyna się już w ustach, gdy ślina miesza się z pokarmem. U osób starszych zmniejsza się wydzielanie kwasu solnego w żołądku i jego ilość może być niewystarczająca do całkowitego trawienia białka. Można temu zaradzić popijając w trakcie wysokobiałkowego posiłku małe łyki wody z dodatkiem octu jabłkowego (1 łyżeczka na szklankę wody). Produkty, które najczęściej wywołują podrażnienie jelit i zespół jelita wrażliwego to pszenica, przetwory mleczne oraz produkty je zawierające, czyli mleko, ser, śmietana, lody i czekolada. Dzieje się tak dlatego, że pszenica i przetwory mleczne zawierają reaktywne białka na przykład gluten obecny w pszenicy i laktozę ( tzw. cukier mleczny), na które negatywnie reaguje organizm ludzki. Dodatkowo warto pamiętać, by nie przesadzać z piciem kawy, ponieważ jej nadmiar jest szkodliwy dla wątroby.

 

Zasada 7- Wybierać mądrze pieczywo i smarowidła do niego

Dobrze jest zaopatrywać się w pieczywo ze sprawdzonych źródeł lub też samemu przygotowywać wypieki na naturalnym zakwasie, bogatym w ziarna. Dobrej jakości pieczywo dostarcza błonnika pokarmowego, soli mineralnych i witamin z grupy B. W starych, dobrych czasach pieczywo było pieczone przez miejscowego piekarza z prostych składników; mąki, wody, drożdży lub zakwasu i soli. Obecnie pieczywo dostępne w supermarketach jest wypiekane na skalę masową / przemysłową w dużych piekarniach z użyciem takich składników jak uwodorniony olej, bromian potasu, diwodoro-difosforan disodowy, estry kwasu monoacetylowinowego, azodikarbonamid i inne syntetyczne związki chemiczne z którymi musi się uporać nasz organizm, w tym nasza wątroba. Duża ilośc drożdży użyta do wypieku, szybka fermentacja i różne polepszacze obecne w dzisiejszym pieczywie produkowanym na skalę masową sprawiają, że regularne jedzenie go może być przyczyną wzdęć i podrażnienia jelit. Ciemne pieczywo dostępne w supermarketach bywa często wyprodukowane z białej mąki zabarwianej karmelem, czyli przypalonym cukrem. Chorzy na choroby nowotworowe lub z zespołem jelita drażliwego powinny spożywać pieczywo z mąki zmielonej w kamiennych żarnach. Jeśli chodzi o smarowidła do chleba lepiej jest wybrać naturalną opcję, którą samodzielnie można przygotować w domu - humus, roztarte awokado, tahini zawierające niezbędne kwasy tłuszczowe przyjazne dla wątroby a nie tłuszcze uwodornione występujące w maśle produkowanym masowo czy też margarynie. Dodatkowo naturalne smarowidła ( w zakładce Przepisy znajdą Państwo wiele pomysłów na zdrowe smarowidła) zawierają dużo soli mineralnych, szczególnie związków wapnia czy też są źródłem bogatym w białko.

 

Zasada 8- Nie dopuszczać do zaparć

Warto zadbać o regularne wypróżnienia.

 

Zasada 9- Unikać spożywania tłuszczu zjełczałego oraz zawierającego nasycone kwasy tłuszczowe

O tłuszczach a w tym kwasach tłuszczowych postaram się napisać dzisiaj wieczorem lub jutro rano, by wyjaśnić wszystkie Państwa wątpliwości. Te niezdrowe tłuszcze mogą uszkodzić wątrobę, co objawia się zmianami typowymi dla stłuszczania wątroby, podobnymi do tych, jakie wywołuje nadużywanie alkoholu. Z drugiej strony trzeba dbać o dostarczanie organizmowi niezbędnych kwasów tłuszczowych, czyli zdrowego tłuszczu. Jego niedobory mogą powodować: suchą skórę, egzemy, wypadanie włosów, bóle w stawach, upośledzenie płodności, depresję, osłabienie pamięci, spowolnioną przemianę materii ze skłonnością do tycia, osłabienie układu immunologicznego, nierównowagę hormonalną, problemy z układem krążenia, wysokie stężenie triglicerydów we krwi. Dodatkowo obecność odpowiedniej ilości zdrowych kwasów tłuszczowych w pokarmach jest bardzo ważna z punktu widzenia prawidłowej przemiany materii. Spożywanie niewłaściwych pokarmów skutkuje tym, że wątroba wytwarza lipoproteiny o niskiej gęstości ( frakcja LDL) i zbyt mało lipoprotein o wysokiej gęstości ( frakcja HDL). Taki stan zwiększa ryzyko miażdżycy, chorób serca, nadciśnienia.

 

Zasada 10- Starać się kupować żywność pochodzącą z upraw organicznych/ ekologicznych, nie zawierającą środków ochrony roślin

 

Zasada 11- Białko spożywać pod różną postacią, w tym nasion roślin strączkowych, a nie tylko produktów pochodzenia zwierzęcego czyli mięsa, ryb, jajek i przetworów mlecznych.

Pierwszorzędnej jakości białko otrzymuje się łącząc w jednym posiłku trzy spośród czterech następujących rodzajów produktów: nasiona roślin strączkowych, ziarna zbóż, orzechy i nasiona. Białko w takim posiłku jest równie kompletne i wartościowe jak białko pochodzenia zwierzęcego i zawiera wszystkie 8 egzogennych aminokwasów. Ziarna zbóż to pszenica, kasza jaglana, jęczmienna, gryczana, ryż, żyto, orkisz, kamut, komosa ryżowa i amarant. Do nasion roślin strączkowych zaliczamy: soję, różne rodzaje fasoli, groszek, różne rodzaje grochu i soczewicy, które dostarczają cennego białka, niezbędnych kwasów tłuszczowych, błonnika pokarmowego, fitostyroli (roślinne hormony), soli mineralnych w tym związków wapnia, żelaza, magnezu, cynku i witamin z grupy B. O roślinach strączkowych pisaliśmy już we wpisach Działanie lecznicze roślin strączkowych , Pokarmy antyrakowe, czyli co jeść w diecie antyrakowej- rośliny strączkowe- część 13 lub Kuchnia makrobiotyczna -rośliny strączkowe- jak poradzić sobie z ich trawieniem? . Nasiona roślin strączkowych można również kiełkować i skiełkowane dodawać do sałatek lub innych zimnych przekąsek – o zbawiennych właściwościach kiełków pisałam we wpisie Pokarmy antyrakowe, czyli co jeść w diecie antyrakowej- część 10-kiełki . Kiełkowanie roślin strączkowych i innych nasion podnosi ich wartość odżywczą w dużym stopniu, ponieważ wzrasta wówczas zawartość witaminy C, aminokwasów, korzystnych kwasów tłuszczowych, a ponadto zwiększają się ich właściwości oczyszczające wątrobę. Kiełki niektórych roślin strączkowych możemy kupić w sklepie, jednak przy zakupie należy sprawdzić czy nie są one pokryte nalotem lub pleśnią i czy są świeże. Nasiona sa doskonałym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych, białka, fitostyroli, błonnika pokarmowego i dlatego często występują w dietach oczyszczających wątrobę. Jeśli chodzi o nasiona to polecam nasiona dyni, słonecznika, sezamu, siemię lniane. Nasiona siemienia lepiej jest zmielić, bo są lepiej trawione. Doskonałym sposobem zwiększenia udziału niezbędnych kwasów tłuszczowych i białka w pożywieniu jest sporządzenie mieszanki składającej się z migdałów, z drobno zmielonego siemienia lnianego, nasion słonecznika, nazwanej LSM. Otrzymuje się delikatny, pyszny, słodki o lekko orzechowym smaku proszek, który można dodawać do sałatek, deserów owocowych, dań warzywnych, koktajli, soków etc. Regularne jadanie LSM zapewnia dobre wypróżnienia, zwłaszcza jeśli są problemy z zaparciami. Dodatkowo można dodawać 2-3 łyżki nasion psyllium (babki jajowatej – o której wspomniano w Naturalne środki stosowane w leczeniu wątroby/ wspomaganiu pracy wątroby- babka jajowata i tauryna. LSM jest świetnym pokarmem dla mózgu i regularnie jadane poprawia pamięć. Orzechy są bardzo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, ale powinno się je jeść świeże i surowe. Jeśli zostały wyłuskane i wystawione na działanie powietrza, zawarty w nich tłuszcz jełczeje i w takim stanie nie są korzystne dla wątroby. Orzechy łuskane należy przechowywać w szczelnych opakowaniach i sprawdzać datę przydatności ( w przypadku kupnych). Osoby o słabym trawieniu nie powinny łączyć nasion strączkowych, ziaren zbóż, orzechów i nasion z mięsem czy jajkami.

 

Źródło: Dr Sandra Cabot The Liver Cleansing Diet, http://amigdalina.com.pl/?p=1546, http://amigdalina.com.pl/?p=1577

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo