Imbir chroni przed szkodliwym działaniem MSG (glutaminian sodu) i odwraca jego skutki

2014-01-03 09:44:04, komentarzy: 0

MSG, inaczej glutaminian sodu, jest toksyczną substancją dodawaną do różnych produktów spożywczych, która wzmacniając smak i zapach sprawia, że nie można im się oprzeć. Znany jest jako ekscytotoksyna i jest w stanie pobudzić nasze komórki do tego stopnia, że ulegają uszkodzeniu i giną.

Mimo, że najlepszym sposobem, aby chronić się przed szkodliwością MSG jest unikanie kontaktu z nim, ostatnie badania pokazują, że imbir może stanowić dodatkową ochronę, a nawet naprawiać już widoczne szkody wyrządzone przez glutaminian sodu.

MSG można znaleźć w wielu produktach żywnościowych lecz, aby przypadkiem nie odstraszyć klientów, czasami wymieniany jest pod różnymi nazwami: ekstrakt z drożdży, hydrolizowane białko roślinne, białko serwatkowe, autolizowane drożdże, czy pokarm drożdżowy. Najczęściej spotykany jest w gotowych zupach, aromatach i sosach. Jednakże nie da się ukryć rezultatów stosowania MSG. Powiązano je z otyłością, problemami ze wzrokiem, migrenami, a nawet ADHD i rakiem.

Z drugiej strony, imbir jest rośliną o właściwościach leczniczych, którą łatwo znaleźć i jeszcze łatwiej stosować. Posiada właściwości przeciwgrzybicze, antywirusowe i przeciwbakteryjne. Korzyściom zdrowotnym płynącym z wykorzystania imbiru nie da się już zaprzeczyć, jednak w obliczu wyników badań pokazujących, jak imbir może przeciwdziałać szkodliwości glutaminianu sodu, pożytek z tego korzenia staje się jeszcze większy.

Na potrzeby badania naukowcy wstrzyknęli szczurom roztwór MSG na okres 30 dni, zauważając jako następstwo silne objawy odstawienia i związany z nim spadek epinefryny (adrenaliny), noradrenaliny, dopaminy i serotoniny – wszystkich istotnych związków neuroprzekaźnikowych w mózgu.

Badacze powtórzyli ten trzydziestodniowy schemat z wykorzystaniem korzenia imbiru. W tym czasie udało im się całkowicie odwrócić szkody wyrządzone przez MSG, uzupełniając ubytki neuroprzekaźników i powstrzymując uszkodzenie mózgu. Ponadto, korzystne oddziaływanie imbiru utrzymywało się nawet po tym, gdy naukowcy przestali go podawać.

W opublikowanych w Pakistan Journal of Biological Sciences wnioskach stwierdzili: „możemy stwierdzić, że ekstrakt z imbiru odgrywa istotną rolę w ochronie neuronów przed efektami toksyczności glutaminianu sodu„.

Celem stosowania MSG w żywności jest zdaniem producentów to, że działa on jako środek wzmacniający smak. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych niebezpiecznych dodatków do żywności, MSG ma swoje miejsce na liście GRAS (lista produktów ogólnie przyjętych za bezpieczne przez FDA), częściowo ze względu na brak wnikliwego nadzoru agencji oraz ewidentny brak zainteresowania kwestią dodatków do żywności.

Jedno z badań przeprowadzonych w 2008 roku, opublikowane w czasopiśmie Journal of Autoimmunity, wiąże spożycie MSG z ogólną otyłością, cukrzycą typu 2, ostrym zapaleniem i uszkodzeniem wątroby. Naukowcy odpowiedzialni za badanie stwierdzili: „sugerujemy ponowną analizę profilu bezpieczeństwa MSG i potencjalnie wycofanie substancji z łańcucha pokarmowego„.

Mimo, iż założenie jest ambitne, ponowne badanie MSG i jego toksycznego wpływu najprawdopodobniej nie nastąpi w bliskiej przyszłości. Do tego czasu przynajmniej jest nadzieja, że ​​unikanie kontaktu z glutaminianem i dieta z dodatkiem imbiru, pomogą nam chronić mózg przed szkodami wywoływanymi przez MSG.

Autor: Elizabeth Renter

Źródła:
http://naturalsociety.com/ginger-protect-reverse-toxic-msg-damage/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19579948
http://naturalsociety.com/benefits-of-ginger/
http://ipac.kacst.edu.sa/eDoc/eBook/4473.pdf
http://www.fda.gov/Food/IngredientsPackagingLabeling/FoodAdditivesIngredients/ucm328728.htm
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18178378
http://naturalsociety.com/flavor-enhancer-msg-linked-to-weight-gain/

link

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo