Jak kontrolować zakwaszenie

2017-03-01 14:14:05, komentarzy: 0

Jak kontrolować zakwaszenie

 

Niewystarczające badania krwi

 

Żyjemy w czasach , kiedy zakwaszenie można rozpoznać dość łatwo, dlatego nie trzeba czekać , aż pacjencji z zaburzoną równowagą kwasowo-zasadową znajdą się na intensywnej terapii z powodu zawału serca lub będą całkowicie unieruchomieni z powodu bólu. Obecnie istnieje kilka skutecznych sposobów na rozpoznanie poziomu zakwaszenia .

Niestety, większość lekarzy podczas standardowych badań w ogóle nie bierze tego ważnego czynnika pod uwagę lub nie potrafi właściwie zinterpretować wyników pod tym kątem , tymczasem już obecność niedojrzałych form komórek może świadczyć o problemie zakwaszenia. Dobrą metodą jest mikroskopijne badanie krwi .Obraz zlepionych erytrocytów ,których ładunki elektryczne zostały zmienione przez zakwaszenie , jest dowodem na zaburzoną gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu. A zatem skoro istnieją możliwości , dlaczego zakwaszenie tak często pozostaje nierozpoznane …

 

Po pierwsze : w ubezpieczeniu zdrowotnym, podobnie zresztą jak przez większość lekarzy , niewidoczne na pierwszy rzut oka , czyli tak zwane zakwaszenie utajone nie jest traktowane jako choroba. Tak więc pacjent nim dotknięty musi zaakceptować wątpliwy „dar od losu”.

 

Po drugie: laboratoria nie są przygotowane , aby określić jednoznacznie wartość parametrów mierzących stopień zakwaszenia - mimo że technicznie nie jest to bardzo skomplikowane. Trzeba tylko wiedzieć ,na co należy zwracać uwagę, a także znać różne stopnie zakwaszenia, jak również orientować się w dziennym rytmie kwasów i zasad w organizmie.

 

 

Dla wielu lekarzy problem utajonego zakwaszenia nie istnieje.

 

Lekarze rozróżniają zasadniczo dwa stany chorobowe .Kwasicę i zasadowicę. Kwasica rozpoznaje się ( zgodnie z rozumieniem akademickiej medycyny) , gdy krew osiągnie poziom p H poniżej 7,35. Do takiego stanu prowadzą tylko bardo ciężkie choroby – jak na przykład wstępne stadium śpiączki cukrzycowej . Skład mineralny krwi i jej stopień kwasowości podlegają wielu systemom regulacji . Dlatego niełatwo jest doprowadzić do stanu , w którym zakwaszenie będzie widoczne we krwi . Organizm radzi sobie na wiele sposobów . W razie potrzeby buforuje on krew na przykład zasadowym wapniem , który z rozpaczy uwalnia z kości – stąd też stałe pH badanej krwi.Jednak

zgodnie z hasłem” czego nie widać we krwi ,tego nie ma „ większość lekarzy odrzuca pojęcie kwasicy utajonej .

 

Zasadowica występuje , gdy pH osiąga zasadowe wartości ponad 7.50 . Do takiego stanu prowadzą

jednak ,podobnie jak podczas kwasicy, warunki ekstremalne , np. hiperwentylacja ,która może być wywołana przez lęk, ból lub szok. Na dłuższą metę zbyt burzliwe oddychanie prowadzi do wydychania zbyt dużej ilości (kwaśnego- przyp. Tłum) dwutlenku węgla , co z kolei objawia się przewagą substancji zasadowych w organizmie . Do zasadowicy metabolicznej dochodzi bardzo rzadko. Związana jest ona ze spożyciem bardzo dużej ilości sodu lub długotrwałe wymioty, w wyniku czego pacjent traci duża ilość kwasów żołądkowych. W normalnych warunkach organizm bez problemu może regulować i neutralizować zbyt dużą ilość zasad własnymi kwasami .

 

 

Klasyfikacja zakwaszenia

 

Ponieważ nadmierna ilość zasad ,czyli zasadowica występuje zasadowica występuje bardzo rzadko i tylko w przypadkach bardzo ciężkich chorób , lekarze przeważnie zajmują się zakwaszeniem . Ma na nie wpływ wiele czynników , takich jak tryb życia , skład żywności , używki , nastawienia psychiczne i trening fizyczny ciała .

 

 

Dr Michael Worlitschek rozróżnia sześć stopni zakwaszenia ( włącznie ze stanem idealnym).

 

Sześć stopni zakwaszenia

 

1, Stan idealny

Stan równowagi w gospodarce kwasowo-zasadowej, w którym nie brakuje żadnego z buforów krwi, a naturalne wahania pH mogą mogą zostać szybko i skutecznie zniwelowane przez odpowiednią ilość kwasów i zasad obecnych w organizmie ,

 

2.Ukryte zakwaszenie

To stan tak zwanej utajonej kwasicy. Organizm jeszcze radzi sobie z chwilową nadwyżką kwasów , jego zapasy i możliwości kompensacyjne powoli zaczynają się wyczerpywać . W tym stadium charakterystyczne jest złe samopoczucie mimo braku obiektywnych oznak choroby. Pacjenci są nieustanie zmęczeni, cierpią na zaparcia i skarżą się na problemy żołądkowe .

 

3,Zakwaszenie przejściowe

To na najczęściej ostra kwasica . W tym stanie dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowe .Przyczyną może być np. infekcja podczas, której organizm uruchamia dodatkowe mechanizmy obronne jak podwyższenie temperatury ciała , biegunkę , zapalenie czy zwiększone wydalanie moczu – wszystko to sprzyja rozwinięciu się kwaśnego metabolizmu. Jeżeli organizm w swoich rezerwach posiada wystarczającą ilość substancji zasadowych , po pokonaniu choroby wszystko wraca do normy . Niestety brak czy niedobór wyżej wymienionych zasad często utrudnia powrót do zdrowia , a mimo tego nierzadko prowadzi do ponownej infekcji zamykając błędne koło.

 

4.Przewlekłe zakwaszenie

Te formę zakwaszenia spotyka się u ciężko chorych pacjentów . Jeśli nie można znaleźć powodu danej choroby jaką często jest na przykład reumatyzm , niewykluczone , że przyczyną jest zakwaszenie

 

5.Zakwaszenie miejscowe

Ten rodzaj zakwaszenia jest przyczyną tak poważnych chorób jak zawał serca czy udar mózgu.

W zakwaszonym organizmie dochodzi do tak zwanego odrętwienia czerwonych krwinek , który prowadzi do niedotlenienia tkanek. Przyczyną może być również miażdżyca czy nadmiar fibrynogenu , przez który krew staje się lepka , a w konsekwencji zatyka naczynia krwionośne uniemożliwiając dostarczenie do poszczególnych organów tlenu i substancji odżywczych. W najgorszym wypadku dopływ krwi może zostać całkowicie zablokowany , a tkanka dusi się i obumiera .

 

6.Śmierć z powodu zakwaszenia

To ostatnie , najcięższe stadium zakwaszenia może mieć wiele twarzy – od niewydolności nerek przez zawał serca , aż po raka czy śpiączkę cukrzycową .

Fragment książki „ Zakwaszenie Nieznana przyczyna wielu chorób” autor Norbert Treutwein

 

Ps , Polecam tę książkę , znajdziecie ta Państwo wiele wskazówek jak w prosty sposób kontrolować swoje pH , oraz jak je wyrównywać odpowiednią dietą .

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo