Borówka czarna


Borówka czarna - Vaccinium myrtillus


W trakcie II wojny światowej piloci RAF - u odkryli, że po zjedzeniu dżemu z jagód lepiej widzieli w ciemnościach. Początkowo doniesień tych nie traktowano poważnie, jednak po pewnym czasie rozpoczęto badania nad borówką czarną, potocznie zwaną jagodą...


Borówka czarna to krzewinka z rodziny wrzosowatych rosnąca głównie w lasach i na bagnach północnej Europie, choć można ją także spotkać w Azji zachodniej i Górach Skalistych Ameryki Północnej.


Działanie:


Działanie lecznicze owoców borówki czarnej wynika przede wszystkim z obecności antocyjanów - związków o silnych właściwościach przeciwutleniających. Zapobiegają one uszkodzeniu komórek przez wolne rodniki. Ponadto wyciągi z surowca wzmacniają drobne naczynia włosowate, zwłaszcza w obrębie oczu, dzięki czemu ułatwiają dopływ utlenowanej krwi do gałki ocznej. Pomagają także siatkówce przystosowywać się do ciemności i światła. Dzięki obecności antocyjanów preparaty z borówką poprawiają również krążenie krwi w większych naczyniach krwionośnych. Są zalecane cierpiącym na żylaki oraz zmniejszają bóle i pieczenie wywoływane przez hemoroidy. Jest to szczególnie istotne podczas ciąży, ponieważ schorzenia te bywają częstą przypadłością kobiet ciężarnych.


Zastosowanie:


Wyciągi z borówki czarnej stosowane są w takich schorzeniach jak osłabienie wzroku, ślepota nocna, retinopatia cukrzycowa, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej. Ponadto wykorzystywane są w leczeniu żylaków i hemoroidów (zwłaszcza u kobiet ciężarnych)

.Dostępna w formie:

kapsułeknaleweksuszonych ziółherbatektabletekżelu


Ciekawostka:


Wyciągi z borówki czarnej zawierają od 100 do 250 razy więcej antocyjanów niż świeże owoce!


Na co zwrócić uwagę?


Kupując preparaty z borówki czarnej powinno się wybrać wyciąg, który standardowo zawiera 25% antocyjanów (substancja czynna surowca). Przyjmowanie preparatów o standardowych proporcjach jest gwarancją na to, że w każdej dawce przyjmuje się taką samą ilość substancji czynnych.Borówka czarna

 
Kreator www - przetestuj za darmo