Jak żyć zgodnie z rytmem zegara biologicznego

 


           Jak żyć zgodnie z rytmem zegara biologicznegoPęcherzyka żółciowego __ od godz. 23 - 1 szczyt aktywności

Wątroby __ od godz. 1 - 3

Płuc __ od godz. 3 - 5

Jelita grubego od godz. 5 - 7

Żołądka __ od godz. 7 - 9

Śledziony i Trzustki __ od godz. 9 - 11

Serca __ od 11 - 13

Jelita cienkiego __ od godz. 13 - 15

Pęcherza moczowego __ od godz. 15 -17

Nerek __ od godz. 17 - 19

Osierdzia __ od godz. 19 - 21

Potrójnego ogrzewacza __ od godz. 12 -23


                                             Zegar biologicznyCo robić, aby być zdrowym? Stosować się do praw natury, w tym do reguł tak zwanego zegara biologicznego.


Zegar biologiczny zaczyna odmierzać czas zaraz po urodzeniu. 


Energia wraz z pierwszym oddechem nowo narodzonego dziecka zaczyna płynąć najpierw w meridianie płuc,potem w kolejnych, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.


Każdy narząd wewnętrzny w ciągu doby ma swoje dwie godziny, w przeciągu których znajduje się w nim więcej energii, niż w pozostałych. Jest to czas tak zwanego maksimum narządu - wtedy pracuje najefektywniej, jest najbardziej wydajny. 


Dokładnie po 12 godzinach występuje w tym samym organie minimum energetyczne, czyli inaczej faza wypoczynku. 


Energia w każdym z narządów zwiększa się stopniowo, osiąga swój szczyt, po czym zaczyna powoli spadać,aż do osiągnięcia minimum. 


Ważne jest, aby wszelkie leki mające działać terapeutycznie na określony narząd podawać w godzinach jego maksimum. Lek podany w czasie minimum organu, czyli w porze jego odpoczynku nie będzie w pełni skuteczny.                            Rytm zegara biologicznegoDzień rozpoczyna się od maksimum płuc (3-5 rano) kiedy wzmaga się oddychanie, dzięki czemu człowiek powoli budzi się ze snu.


Przez kolejne dwie godziny, między 5-7rano, najefektywniej pracuje jelito grube. Jest to najodpowiedniejsza pora do oczyszczenia organizmu z niepotrzebnych resztek, pora wypróżnienia. 


W okresie między 7-9rano w swoje maksimum wkracza żołądek.


Wtedy wydziela się najwięcej soków trawiennych - siła trawienia jest najwyższa. Dlatego powinno się zjadać solidne śniadania. Im bliżej wieczora, tym efektywność trawienia tego organu spada, by w godz. 19-21osiągnąć minimalną wydolność. Właśnie z tego powodu nie zaleca się spożywania obfitych kolacji.


Trzustka pracuje najwydajniej w godzinach 9-11.


W związku z tym w tym przedziale czasowym można sobie ewentualnie pozwolić na małą porcję słodyczy, słodką bułkę czy ciastko. Ilość wydzielonej insuliny i enzymów trawiennych będzie wystarczająca do strawienia i spalenia tego typu pokarmu. 


Natomiast słodyczy i słodzonych cukrem potraw nie powinno się jadać późnym popołudniem i wieczorem, ponieważ trzustka w godzinach 21-23 odpoczywa. Zmuszanie jej do wydzielania insuliny będzie powodować przeciążenie,co może doprowadzić do rozwinięcia się cukrzycy.


Maksimum efektywności serca przypada na godziny 11-13,kiedy swobodnie zaopatruje w krew m.in. mózg i mięśnie. W okolicach tego przedziału czasowego organizm osiąga najwyższą wydolność,zarówno do pracy fizycznej, jak i umysłowej. Jeśli serce niedomaga, pogarsza się krążenie i automatycznie zmniejsza się ilość dostarczanego do tkanek tlenu. 


                                           Organizm słabnie. 


Należy uważać na godziny minimum osierdzia i krążenia (w tym wieńcowego),między7-9 rano oraz na czas minimum serca,między 23-1 w nocy. W tych godzinach występuje najwięcej zawałów!


Czas między 13-15to okres maksimum energetycznego jelita cienkiego. W tym czasie następuje najefektywniejsze wchłanianie substancji odżywczych uzyskanych ze strawionego pokarmu. 

Im bliżej wieczora, tym ten proces staje się bardziej upośledzony, a w nocy zanika. Stąd, jeśli spożyje się główny posiłek późnym wieczorem, rano obudzimy się bez energii, z uczuciem pełnego żołądka.

Maksimum pęcherza moczowego przypada na godziny 15-17.Jeśli w tym czasie wzmaga się wydalanie moczu, oznacza to,że pęcherz ma za mało energii, że jest wychłodzony i osłabiony.


Na kolejne dwie godziny (17-19)przypada największa aktywność nerek,

a na kolejne dwie(19-21) - funkcja krążenia krwi.

Jeśli w tym czasie odczuwa się zimno, oznacza to zaburzenia krążenia, czyli zmniejszenie z jakiegoś powodu przepływu energii w tym kręgu funkcjonalnym.


Pomiędzy 21-23swoje maksimum ma tak zwany Potrójny Ogrzewacz,który niejest jednym organem, a połączeniem pięciu.

W jego skład wchodzą:

Górny Ogrzewacz,czyli Serce i Płuca,

Środkowy -Trzustka i Wątroba,

Dolny - Nerki.


Ten przedział czasowy jest dla człowieka niezwykle ważny.


Jest to czas, kiedy współpracujące ze sobą narządy Potrójnego Ogrzewacza rozprowadzają zgromadzoną w upływającym dniu energię do pozostałych narządów i pomiędzy siebie. 

To czas swoistego „ładowania akumulatorów”, które odbywa się codziennie, ale tylko podczas snu lub przy pełnej relaksacji, np. podczas medytacji. 


Jeśli człowiek w tym przedziale czasowym jest stale aktywny; pracuje, dyżuruje, bawi się,organizm swój zegar przestawi. Wtedy przesuną się wszystkie pozostałe godziny organów i nie będzie skutków ubocznych. 


Jeśli zaś chodzi się spać o bardzo różnych porach, to każda nocna aktywność w porze maksimum Potrójnego Ogrzewacza spowoduje rozchwianie energetyczne - organy wewnętrzne nie będą prawidłowo zaopatrywane w energię i z każdym kolejnym dniem będą funkcjonować coraz gorzej. 

Coraz częściej będzie się pojawiać znużenie, zmęczenie, niechęć do normalnej aktywności. Oczywiście sięga się wtedy po kawę zmuszając w ten sztuczny sposób„krnąbrne”narządy do wydajniejszej pracy. 


                   Czy jest to właściwy sposób?


Nie, bo jeszcze bardziej pogłębią się niedobory energetyczne. W wyniku takiego postępowania może w końcu rozwinąć się choroba

Cztery ostatnie nocne godziny przypadają kolejno

dla pęcherzyka żółciowego (23-1)

oraz wątroby(1-3 nad ranem).


W podanych przedziałach czasowych zaznacza się najwyższa aktywność, wydolność,efektywność tych organów.


W godzinach maksimum organu będą się ujawniać tzw. choroby Pełni, co oznacza skumulowanie się i zablokowanie przepływu energii na poziomie danego narządu. Choroby Pełni to inaczej nad aktywność, przeładowanie, nadczynność. Konsekwencją mogą być różne stany zapalne.


 Dotyk w chorobach Pełni będzie działać drażniąco,będzie nieprzyjemny.


W godzinach minimum organu pojawią się tzw. choroby Próżni będące sygnałem niedoboru energii;osłabienia, upośledzenia funkcji, niewydolności. 


W tym wypadku dotyk podziała kojąco,ponieważ będzie dostarczać brakującą energię.


W przypadku zaistnienia choroby, czyli przy utrwalonej nierównowadze energetycznej któregoś z narządów,określone dolegliwości będą pojawiać się w regularnych odstępach czasu, stosownie do czasów danego organu w zegarze biologicznym. 
Dla przykładu, częste wybudzanie się ze snu między godz. 1-3w nocy (czas maksimum wątroby) będzie sygnałem jej nadmiernego pobudzenia, rozgrzania, przeładowania,zablokowania(choroba Pełni). Z kolei nadmierna senność między 13-15 po południu (czas minimum wątroby) –o osłabieniu funkcji tego narządu (choroba Próżni) z powodu wcześniejszej długotrwałej nad aktywności i przemęczenia. 


Jak widać, nie zawsze wewnętrzne mechanizmy samoregulujące,które posiada każdy organizm wystarczają, aby utrzymać organy w pełnej wydolności, sprawności, w stanie równowagi. Zatem stosując się do prawideł zegara biologicznego, ułatwimy przywrócenie ładu energetycznego we własnym wnętrzu.
źródło:http://natura-medica.pl

                 Polecane artykuły powiązane tematy


 
Kreator www - przetestuj za darmo