Jesteśmy skazani na suplementację  

Jesteśmy skazani na suplementację

Prof. Ożarowski


w wywiadzie dla czasopisma "Zdrowie"


Jesteśmy skazani na suplementację


"... Przemysłowo przerabiane produkty, zanieczyszczenie środowiska, mrożenie, konserwcja i td. powodują, że biopierwiastki zmieniają swoje właściwości. W świeżych owocach i warzywach sole mineralne są związane z białkami, wchodzą w skład enzymów, co sprawia, że są łatwo przyswajalne.

 W trakcie gotowania, mrożenia, przechowywania biopierwiastki uwalniają się z tych związków, przez co stają się źle przyswajalne. Jeszcze gorzej traktujemy zboża. Mieląc je na mąkę, z której robi się bułeczki, makarony, odrzucamy do 60 proc. ziarna - część najbardziej wartościową, czyli otręby, pozostawiamy zaś najmniej wartościową skrobię. W trakcie takiej obróbki, ziarna pszenicy tracą do 40 proc. witaminy C, do 85 proc. witamin z grupy B, 53 proc. magnezu, 72 proc. cynku, a także błonnik i białko, w sumie 26 różnych substancji odżywczych. Tak więc w pożywieniu otrzymujemy za mało witamin i soli mineralnych, 

a potrzebujemy ich więcej niż kilkadziesiąt lat temu.


(Zanieczyszczenie gleb i powietrza, chemia w uprawach warzyw i owoców, powodują, że w warzywach, owocach mamy o wiele, wiele mniej witamin).


(prof. Ożarowski) "Obawiam się, że gdybyśmy chcieli uzyskać niezbędne dawki witamin i biopierwiastków ze spożywanych owoców, warzyw i zbóż, musielibyśmy zjadać je w takich ilościach, że nasz przewód pokarmowy by temu nie podołał".

 


Konferencja Koalicja na rzecz Suplementów Diety dot. suplementów diety w Warszawie 02 grudzień 2011 . Wywiad z prof. dr hab. n. med. Mariusz Łapiński -- b. Minister Zdrowia w Gamachu PZH ( Instytut Zdrowia Publicznego) w Warszawie przy ul. Chocimskiej

.

Kreator www - przetestuj za darmo