Ksylitol 

O białym cukrze mówi się “biała śmierć” i faktycznie zasługuje on na tę nazwę. Traktowanie go jako pożywienia to nadmiar wyobraźni, ponieważ jest to związek chemiczny raczej bardzo trudny do przepracowania, strawienia przez nasz organizm. Ludzie nie są przystosowani do zjadania dużych ilości cukru w jakiejkolwiek jego postaci: brązowej, białej, glukozy, fruktozy,laktozy, maltozy, syropu kukurydzianego, dekstrozy, sacharozy, miodu,słodu jęczmiennego, syropu ryżowego i klonowego. Cukier jest zarazem mocno kuszący, działa jak uzależniający narkotyk, który zwabi nawet najbardziej odporną osobę w swoje słodkie objęcia.


Według mądrości chińskich słodycz jest jednym ze smaków koniecznych do utrzymania organizmu w równowadze. Regularne spożywanie dużych ilości cukru niestety powoduje duże szkody. Cukier może spowodować nadwagę i hipoglikemię prowadzące do otyłości i cukrzycy, i to zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, wypłukuje z organizmu witaminy, sole mineralne, podnosi poziom trójglicerydów i złego cholesterolu (LDL), ciśnienie krwi, zwiększając ryzyko zawału serca, powoduje zapalenie ozębnej i próchnicę zębów, które prowadzą z kolei do utraty zębów i ogólnego zainfekowania organizmu, powoduje, że umysł dziecka ma kłopoty ze skupieniem uwagi i uczeniem się. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych wywołuje destrukcyjne zachowania, trudności w uczeniu się oraz łatwość zapominania, jest czynnikiem inicjującym niewydolność układu autoimmunologicznego i immunologicznego, co kończy się w rezultacie takimi chorobami, jak artretyzm, różne alergie i astma. Cukier zakłóca również równowagę hormonalną i wspomaga wzrost komórek rakowych.


Cóż więc mamy robić? Czy zawsze już będziemy niewolnikami naszego uzależnienia od cukru, a może istnieje skuteczny sposób pozbycia się nawyku jedzenia go?


KSYLITOLNA RATUNEK!


W trakcie II wojny światowej Finlandia cierpiała na dotkliwy niedostatek cukru. W sytuacji braku miejscowych źródeł Finowie szukali produktu zastępczego i właśnie wtedy fińscy naukowcy po raz drugi odkryli ksylitol, niskokaloryczny cukier wytwarzany z kory brzozowej. W rzeczywistości naukowcom zajmującym się chemią organiczną znany był już od roku 1891, kiedy to po raz pierwszy wyprodukowany został przez pewnego niemieckiego chemika.


W roku 1930 ksylitol istniał już w formie oczyszczonej, ale dopiero w trakcie II wojny światowej, kiedy zabrakło cukru, naukowcy zostali zmuszeni do szukania alternatywnych słodzików i dopiero kiedy udało się ustabilizować ksylitol, stał się on praktycznym słodzikiem. W tym samym czasie naukowcy odkryli również jego niezależną od insuliny naturę (związek ten ulega przemianie w organizmie bez udziału insuliny).


W latach sześćdziesiątych ksylitol był już stosowany w Niemczech,Związku Radzieckim, Japonii i Szwajcarii jako słodzik zalecany w diecie diabetyków i jako źródło energii w kroplówkach podawanych dla pacjentów z zakłóconą tolerancją glukozy i insulino opornością. Od tej chwili wiele innych krajów, w tym Chiny i Włochy, zaczęły wytwarzać ksylitol do użytku domowego i to z doskonałym skutkiem zdrowotnym. Ksylitol jest mało znany w Australii i USA, głównie dlatego, że dostawy taniego cukru z trzciny cukrowej powodowały, że znacznie droższy ksylitol był mniej opłacalny.


Ksylitol jest naturalną substancją, którą można również znaleźć w owocach i jarzynach włóknistych, w różnych drzewach liściastych oraz kolbach kukurydzy, na przykład w brzozie. Jest on substancją naturalną. Produkt pośredni, który pojawia się w procesie przemiany glukozy w organizmach ludzi oraz zwierząt, a także wielu roślin i mikroorganizmów. Ksylitol jest w naturalny sposób wytwarzany w naszych organizmach. Każdy z nas wytwarza go dziennie w procesie normalnego metabolizmu w ilości ok. 15 gramów. Mimo iż ksylitol wygląda i smakuje tak samo jak cukier, na tym kończy się jego podobieństwo do pozostałych substancji.


Jak wcześniej już wspomniano ksylitol (alkohol cukrowy) jest to cukier pochodzenia naturalnego pozyskiwany z brzozy. Jest on w rzeczywistości lustrzanym odbiciem cukru.


W czasie gdy cukier sieje spustoszenie w naszym organizmie, ksylitol naprawia i goi, wzmacnia układ immunologiczny, broni przed degeneracyjnymi, chronicznymi chorobami i ma właściwości opóźniające proces starzenia się. Ksylitol jest cukrem pięciowęglowym, co oznacza, że zapobiega rozwojowi bakterii i ma własności bakteriobójcze. Podczas gdy cukier tworzy kwasy,ksylitol ma charakter zasadowy. Wszystkie formy cukru, w tym sorbitol, popularny alternatywny słodzik, są cukrami sześciowęglowymi, wzmacniającymi niebezpieczne grzyby i bakterie.


Zatwierdzony w 1963 roku przez FDA (amerykański Urząd ds. Żywności i Leków)ksylitol nie posiada żadnych znanych właściwości toksycznych. Jedynym dyskomfortem, jaki może być odczuwalny początkowo przez niektóre wrażliwe osoby przy spożywaniu jego większych ilości,jest łagodna biegunka lub lekkie kurcze.


Ponieważ ksylitol jest codziennie wytwarzany przez organizm lub enzymy powodujące jego rozkład, wszelkie niedomogi ustępują najczęściej po kilku dniach, po przystosowaniu się organizmu do otrzymywania większych jego dawek.


Ksylitol ma o 40 procent mniej kalorii i o 75 procent mniej węglowodanów niż tradycyjny cukier. Jest absorbowany i przetwarzany powoli, co powoduje bardzo małe zmiany w wydzielaniu insuliny. Około 30procent spożytego ksylitolu zostaje zaabsorbowane przez wątrobę, a pozostała część w przewodzie pokarmowym, gdzie rozkładany jest przez bakterie żołądkowe na krótko łańcuchowe kwasy tłuszczowe.


Ksylitol wygląda i smakuje jak cukier i nie pozostawia nieprzyjemnego posmaku. Jest on dostępny w wielu postaciach. W formie krystalicznej może być stosowany w potrawach gotowanych i pieczonych lub też być stosowany jako słodzik do napojów. Stosowany jest również w dropsach, gumach do żucia i w aerozolach do nosa.


Ogromna konsumpcja cukru zdegenerowała kulturę Zachodu, rzucając ją w otchłań coraz większej liczby chorób, a wiele z nich doprowadza system ochronny do ogromnych napięć. Wreszcie znajdujemy odpowiedź na nasze poszukiwania czegoś prawdziwie zdrowego, a co jednocześnie jest w stanie zadowolić nasze pragnienie słodyczy.


Ponad1500 badań naukowych dowiodło, że im więcej spożywa się ksylitolu, tym bardziej jest się w stanie wyeliminować łaknienie cukru, ograniczyć poziom insuliny w organizmie i zalkalizować go. Ksylitol to ogromna pomoc ku dobremu zdrowiu i długiemu życiu.


Ksylitol(alkohol cukrowy) jest to cukier pochodzenia naturalnego pozyskiwany najczęściej z brzozy.


Ksylitol jest głównie przeznaczony dla osób, które z różnych względów nie mogą lub nie powinny (chorzy na cukrzycę), bądź nie chcą używać cukru. Praktycznie jedyny cukier dla cukrzyków, cukier dla diabetyków.


Jest tak samo słodki jak zwykły cukier, jednakże zawiera 40% mniej kalorii. Jeśli optycznie porównać ksylitol z tradycyjnym cukrem nie zauważy się praktycznie różnicy, ale w działaniu są one swoimi przeciwieństwami. Przede wszystkim ksylitol nie fermentuje w przewodzie pokarmowym jak laktoza, sacharoza, fruktoza, glukoza. Tak jak cukier stosować go można w wysokich temperaturach.


Ksylitol wytwarza w organizmie odczyn zasadowy, co oznacza, że wskazany jest przy:

infekcjach górnych dróg oddechowych (tj. katar, infekcja gardła, zatok) – działanie antybakteryjne

suchości w ustach (stymuluje wydzielanie śliny)

przeciwdziała tworzeniu się bakterii gnilnych

chorobach dziąseł i próchnicy zębów, np. paradontozie

zapaleniu ucha środkowego likwiduje niemiły zapach z ust przyjazny przy nadkwasocie żołądka, astmie i alergii

stosowany jako środek zapobiegawczy przeciw bakteryjnemu zakażeniu płuc i oskrzeli u chorych na mukowiscydozę


ZMNIEJSZAAPETYT NA SŁODYCZE, DZIAŁA PRZECIWPRÓCHNICZO


Jak można przeczytać wyżej, ksylitol zapobiega próchnicy, jednak tonie wszystko. Jeśli ma się niewielkie ubytki (początki próchnicy)lub jakiekolwiek stany zapalne dziąseł istnieje duża szansa, na ich zlikwidowanie, ale uwaga: należy, a właściwie trzeba po każdym posiłku i umyciu zębów przepłukać jamę ustną śliną zmieszaną z ksylitolem.


Ksylitol jest bardzo wskazany w profilaktyce osteoporozy, ponieważ zwiększa przyswajanie wapnia – dlatego działa leczniczo również na osoby dotknięte już tym schorzeniem. Zwykły cukier zabiera z organizmu witaminy z grupy B oraz ważne mikroelementy: potas, magnez i wapń.


Poważnym zagrożeniem w dzisiejszych czasach są drożdżaki i pleśnie, w tym trudne do wyleczenia Candida albicans – ksylitol ogranicza ich rozwój, jest również skuteczny w zwalczaniu bakterii Helicobacter pylori, które, są przyczyną wrzodów żołądka.


Ksylitol jest powoli przetwarzany w organizmie z minimalnym udziałem insuliny, dzięki czemu ma ponad dziewięciokrotnie niższy indeks glikemiczny od cukru. Dzięki temu jest bardzo bezpieczny dla diabetyków. Utrzymując niski poziom insuliny, przeciwdziała procesom przedwczesnego starzenia się. Ponadto zawiera prawie 2-razy mniej kalorii niż cukier!


Ksylitol może być także używany w formie aerozolu lub kropli (można je zrobić samodzielnie: 1 część cukru rozpuścić w 20 częściach soli fizjologicznej, która jest do kupienia bez recepty). Taki roztwór można zastosować do ucha (przy zapaleniu ucha środkowego)– bardzo dobrze leczy to schorzenie u małych dzieci, podobnie korzystnie działa jako krople do nosa. Zmniejsza objawy alergii.


UWAGA!

Nie należy spożywać zbyt dużo ksylitolu – bezpieczna dawka to 3łyżeczki dziennie (ok. 15g – fińscy naukowcy dopuszczają spożywanie do 40g dziennie). Preparat do diety trzeba wprowadzać stopniowo, ponieważ nagłe przyjęcie dopuszczalnej ilości słodzika może wywołać biegunkę – ma to związek z koniecznością przystosowania się układu pokarmowego do wytwarzania odpowiedniej ilości enzymu trawiącego ksylitol. Ewentualne przypadki podawania ksylitolu zwierzętom domowym trzeba skonsultować z weterynarzem.


Źródło:http://www.planetazdrowie.pl

 
Kreator www - przetestuj za darmo