Kurkuma 

Ekstrakt z kurkumy silniejszy od leków na reumatoidalne zapalenie stawów

Wiele badań sugeruje, że przyprawa kurkuma jest jednym z tych produktów żywnościowych, które mają najsilniejsze działanie uzdrawiające. Oferuje ona szerokie spektrum korzyści zdrowotnych: od niszczenia komórek nowotworowych do uśmierzania bólu. Wyniki jednego z najnowszych badań nad zaletami kurkumy opublikowano na łamach czasopisma „Phytotherapy Research” w 2012 r. W badaniu tym stwierdzono, że kurkuma jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna w leczeniu bolesnej choroby zapalnej, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów (ang. rheumatoid arthritis, RA).

W badaniu udział wzięło 45 osób z rozpoznanym RA. Osoby te podzielono na trzy grupy. Jedna grupa leczona była 500 mg kurkuminy (substancja czynna kurkumy), natomiast druga otrzymywała przepisane leki – 50 mg soli sodowej diklofenaku, niesteroidowego leku przeciwzapalnego (ang. nonsteroidal anti-inflammatory drug, NSAID), sprzedawanego pod wieloma nazwami handlowymi. Trzecia grupa otrzymywała kombinację tych dwóch środków.

Wyniki były niezwykłe. Grupa otrzymująca tylko kurkuminę wykazała procentowo największą poprawę. Wspomniane wyniki świadczące o poprawie uzyskano z wyliczeń na podstawie oceny tkliwości uciskowej i obrzęku stawów. Oprócz lepszych wyników niż uzyskane w każdej z grup otrzymujących lek na receptę, w grupie otrzymującej kurkuminę nie pojawiły się efekty uboczne.

„Nasze badanie stanowi pierwszy dowód na bezpieczeństwo i przewagę leczenia kurkuminą u pacjentów z aktywnym RA i podkreśla potrzebę przeprowadzenia w przyszłości dalszych badań na dużą skalę, by potwierdzić te wyniki u pacjentów z RA i innymi chorobami zapalnymi stawów” zauważyli badacze.

Lecz nie jest to zdecydowanie pierwsze badanie wskazujące na znaczące korzyści dla zdrowia, jakie oferuje kurkuma.

Wyniki innego badania, również opublikowane w „Phytotherapy Research”, wykazały, że kurkuma jest tak skuteczna w leczeniu depresji, jak zwykle przepisywane leki. Lecz, ponieważ kurkuma nie ma efektów ubocznych, jej zalety przewyższają ofertę wielkich koncernów farmaceutycznych.

Inne badania wykazały, że kurkuma, potencjalnie zmniejszając wielkość guza do 81% jest potęgą, jeśli chodzi o działanie przeciwnowotworowe. W regionach o największym spożyciu kurkumy, częstość występowania raka jest zdecydowanie mniejsza. Udowodniono, że kurkumina pomaga zatrzymać namnażanie i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych.

Sądzi się, że silne i szerokie zalety kurkuminy związane są z jej zdolnościami do zwalczania stanu zapalnego i utleniania.

Osoby chcące skorzystać z zalet zdrowotnych kurkumy, powinny starać się dodawać ją do sosów do sałatek na bazie oleju oraz curry. Należy pamiętać, że kurkuma jest rozpuszczalna w tłuszczach, a zatem, aby organizm mógł skorzystać z niej w największym stopniu, należy zmieszać ją z olejem kokosowym lub innym, podobnym zdrowym tłuszczem. Jasnożółty korzeń o bogatej historii będzie miał na pewno podobnie bogatą przyszłość, o ile pamiętać będziemy o jego potężnych zaletach.

Autor: Elizabeth Renter

Źródła:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22407780
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23832433
http://naturalsociety.com/turmeric-beats-drugs-arthritis/
http://www.greenmedinfo.com/blog/turmeric-extract-found-superior-blockbuster-drug-rheumatoid-arthritis
http://naturalsociety.com/overcoming-pharmaceuticals-top-health-benefits-of-turmeric/
http://naturalsociety.com/curcumin-turmeric-spice-reduces-tumors-by-81-percent/
http://naturalsociety.com/turmeric-more-effective-prozac-treating-depression/http://naturalsociety.com/turmeric/

 
Kreator www - przetestuj za darmo