NALEWKA ORZECHOWA

Pora na na nalewkę z orzecha włoskiego 


Gorzka nalewka,popularnie zwana orzechówką, tradycyjnie stosowana jako środek leczniczy na bóle żołądka i problemy z trawieniem - przy odrobinie starań może być również smacznym, aromatycznym napitkiem, bynajmniej nie gorzkim!

Owoce orzecha włoskiego przeznaczone na nalewkę najlepiej zrywać teraz, na początku lipca. Mają zieloną skórkę, gniazda nasienne są już zawiązane ale są miękkie i orzechy dają się z łatwością pokroić nożem.


Oto sprawdzony przepis:

-1 kg orzechów włoskich - ok. 30 szt. umyć, osuszyć i pokroić w ósemki - w pracy używać rękawiczek - orzechy posiadają dość trwały barwnik brudzący skórę 

- zalać 1 l spirytusu w słoju o pojemności ok. 3-4 l.

dodać

-1 kawałek kory cynamonu, 

-1/2 startej gałki muszkatołowej, 

-1 laskę wanilii,

-10-20 goździków

-parę gwiazdek anyżu

-100 g rodzynek

oraz szklankę przegotowanej, ostudzonej wody. 

Zamknąć szczelnie w butli lub słoju.

Ja słoik osłaniam folią aluminiową

 Odstawić na 2 tygodnie, codziennie wstrząsając słojem.

Wkrótce orzechy zaczną puszczać sok i oddawać kolor - na razie tylko widoczny w górnej warstwie nalewki

Po 2 tygodniach z 0,6 kg cukru (w przepisie było 1,5 kg cukru ale proponuję zaledwie 0,6 kg - robię tą nalewkę już trzeci sezon i za każdym razem zmniejszam ilość cukru bo nie lubię ulepku!) i 3/4 l wody przygotowujemy syrop - trzeba go chwilę pogotować na małym ogniu.Do wystudzonego syropu wlewamy orzechówkę. Filtrujemy przez gazę,rozlewamy do butelek i starannie je zakręcamy lub szczelnie korkujemy.


Z degustacją tej nalewki nie należy się spieszyć. Powinna aż 12 miesięcy dojrzewać. Dopiero po roku osiąga swój charakterystyczny smak -choć z praktyki wiem, że już po 6 miesiącach jest niezła:)))

Do celów leczniczych zrywa się z końcem czerwca pojedyncze liście a w lipcu niedojrzałe owoce. Dojrzałe orzechy mają wysoką wartość odżywczą. Suszone liście zawierają około 10 % garbników elagowych, karatenoidy, olejek eteryczny, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne, beta-karoten, witaminy, C, B1, B2, K, iP. Naowocnia zawiera te same związki w nieco innych proporcjach, w tym bardzo dużo witaminy C. Orzechy zawierają do 65 % tłuszczów,do 25 % białek, około 10 % węglowodanów, fitosterole, witaminy isole mineralne.


Właściwości lecznicze orzech włoskiego znane były w starożytności. W Polsce orzech włoski zaczęto sadzić od XII wieku. Odwarem z liści nacierano bydło by chronić je przed kąsaniem owadów. Odwar z liści stosowano do leczenia krzywicy, cukrzycy, krwotoków,niszczenia pasożytów przewodu pokarmowego i innych dolegliwości.Powszechnie stosowanym lekiem przeciw biegunkom była nalewka z niedojrzałych owoców.


Współczesna medycyna potwierdziła szerokie działanie lecznicze preparatów z orzecha włoskiego. Posiadają one silne działanie bakteriobójcze w stosunku do, paciorkowców, gronkowców, bakterii duru brzusznego,czerwonki i innych, często odpornych szczepów. Działają ściągająco na błony śluzowe, przeciw krwotocznie, grzybobójczo,przeciwzapalnie, odtruwająco, poprawiają trawienie i przyswajanie pokarmów, obniżają ciśnienie i poziom cholesterolu w krwi.Preparaty z orzecha włoskiego (napar z suszonych liści lub nalewka z owoców) stosuje się przy nieżytach przewodu pokarmowego,biegunce bakteryjnej, zatruciach, owrzodzeniach i krwawieniach w przewodzie pokarmowym, w profilaktyce cukrzycy oraz zewnętrznie doleczenia grzybicy, trądziku, zapaleń ropnych, nadmiernej potliwości stóp, żylaków itp.

 

Wyszukiwarka

Kreator www - przetestuj za darmo