Pogotowie ziołowe

PRZEPISY NA HERBATKI, NAPARY, MIKSTURY Z ZIÓŁ.


Opracowano na podstawie książek „Budować zdrowie" i „Po zdrowie z ziołami" – znanej zielarki z Podlasia – Pani Stefani Korżawskiej.

            Mikstura na oczy z aloesu – odżywia, regeneruje /zaćma, jaskra/ 

2 żółtka z jajek wiejskich wymieszać z 2 łyżkami miodu, dodać 4 łyżki soku z aloesu, 4łyżki soku z cytryny i 1 szklankę wina białego gronowego, wytrawnego. Przelać do ciemnej butelki. Wacik namoczyć w miksturze i robić okłady na oczy 2 razy dziennie po 30 minut. Rozpuszczają się zanieczyszczenia w oczach, odżywia i regeneruje.

               Inhalacje przy astmie.

2 łyżki nasion kopru włoskiego i 2 łyżki anyżu zemleć w młynku do kawy, wsypać do 1 litra wrzącej wody, zagotować i postawić na najmniejszym ogniu. Oddychać głęboko ,aby olejki tych ziół leczyły chore miejsca. Herbatka na zapalenie gardła,przeziębienie, zapalenie oskrzeli- naturalny antybiotyk.

Po 1 łyżeczce; korzenia mydlnicy,nasion anyżu i korzenia lukrecji wsypać do garnuszka,zalać 3 szklankami wody, zagotować. Pod przykryciem zaparzać 15 minut, przecedzić. Pić ciepłą herbatkę-między posiłkami.

              Miód anyżkowy na śluz w drogach oddechowych.

Do pół litra miodu dodać 3 łyżki zmielonych nasion anyżku,3 łyżki zmielonego siemienia lnianego,3 łyżki zmielonych nasion kozieradki.

Wymieszać z miodem –stosować 3-4 razy dziennie po łyżeczce między posiłkami. Można też smarować bolące miejsca.

            Nalewka z ziół – na rany i stłuczenia.

Wsypać do słoika 4 łyżki suszonych płatków słonecznika, lub garść świeżych i 4 łyżki arniki górskiej, wlać pół litra wódki,pozostawić w kuchni n a 10 dni,codziennie wstrząsnąć. Stosować 1 łyżkę nalewki na pół szklanki przegotowanej chłodnej wody – robić okłady na chore miejsca. Ranę można przemywać wywarem z krwawnika; -1 łyżkę kwiatów krwawnika wsypać do garnka,wlać pół szklanki wody,zagotować, naciągać pod przykryciem 15 min.,przecedzić.

Chore miejsca wokół rany przemywać olejem z żywokostu;50g korzenia żywokostu wsypać do słoika,wlać pół litra oleju lnianego,zakręcić słoik,wstawić do garnka z wodą-gotować do wrzenia ,przekręcić na najmniejszy ogień i ogrzewać około godziny. Zdjąć z ognia i pozostawić do naciągnięcia na kilka godzin,przecedzić.

            MIKSTURY Z ARCYDZIĘGLA

            NA STANY ZAPALNE STAWÓW

50g korzenia żywokostu wsypać do butelki,wlać pół litra wódki,postawić w kuchni na 10 dni, codziennie wstrząsnąć.

Pić 3 razy dziennie po łyżce rozcieńczone ciepłą wodą między posiłkami-można też smarować bolące miejsca.

            Herbatka na stres z arcydzięgla.

3łyżki korzenia arcydzięgla zalać 3 szklankami wody,zagotować,naciągać przykryciem 15 minut,pić ciepłą.

           Na niestrawności,wzdęcia, dolegliwości wątroby przeziębienia-                         SYROP

Łodygi arcydzięgla należy pokroić na 3cm kawałki,zalać małą ilością wody,dodać tyle cukru co wody i ogrzewać na małym ogniu około godziny. Przecedzić, gorący rozlać do butelek,podawać dzieciom ciepły 2-3 łyżki w małej ilości ciepłej wody.

           Herbatka na „chore jelita",przewód pokarmowy.

3łyżki liści babki lancetowatej zalać 3 szklankami wody wrzącej, zaparzyć,przecedzić,popijać ciepły zamiast herbaty.

Można też garść świeżych liści babki szerokolistnej wsypac do garnka,wlać 4 szklanki wody,zagotować,ogrzewać na małym ogniu 5 minut,przecedzić, pić ciepłą w ciągu dnia.

            Nalewka na nerwy,depresję.

Garść świeżej bazylii i garść świeżej melisy wsypać do garnka,wlać 1 wino gronowe,wytrawne-zagotować,dodać 1 pokruszoną laseczkę cynamonu i 1 laseczkę wanilii,ogrzewać na małym ogniu 20 minut,przecedzić, dodać 4 łyżki miodu,zagotować,przelać do butelek. Stosować kilka razy dziennie po 1 łyżce rozcieńczone wodą.

             Herbatka mlekopędna dla matek karmiących.

Ziele bazylii-50g,pozostałe też po 50g;majeranek,anyżek, koper włoski,kminek i owoc czarnuszki. Zioła wymieszać.
3 łyżki ziół wsypać do garnka, wlać 4 szklanki wody,zagotować,naciągnąć pod przykryciem 15 minut, przecedzić, pić ciepłe w ciągu dnia zamiast herbaty.

            Winko z Bożego drzewka na rwę kulszową.

8łyżek ziela bylicy –Boże drzewko- wsypać do słoika. Wlać 1 butelkę
Wina białego gronowego, wytrawnego,postawić w kuchni na 10 dni,codziennie wstrząsnąć. Przecedzić,pić 3 razy dziennie po 3 łyżki rozcieńczone wodą.

            Kąpiele drożdżowe –po chorobie rwy kulszowej.

Pół kilo świeżych piekarniczych drożdży wsypać do wanny,wlać ciepłą wodę, wymieszać. Kuracja 10 dni, potem 1 tydzień przerwy i znowu aż do poprawy zdrowia.

             Nalewka z bylicy na „strzykanie w kościach".

8łyżek ziela bylicy pospolitej wsypać do słoika,wlać 1 butelkę wina białego gronowego wytrawnego,postawić w kuchni na 10 dni,codziennie wstrząsnąć,Przecedzić. Stosować 3 razy dziennie po 3 łyżki rozcieńczone wodą ciepłą.

            Nalewka z żywokostu-na bóle reumatyczne,przeciwzapalna.

50g korzenia żywokostu wsypać do słoika,wlać pół litra wódki /nie spirytus/,postawić w kuchni na 10dni,codziennie wstrząsnąć,przecedzić,smarować kilka razy dziennie chore miejsca.

           Herbatka z bylicy pospolitej oczyszczająca,wzmacniająca.

2łyżki ziela bylicy pospolitej zalać 2 szklankami wody,zagotować,a następnie pozostawić pod przykryciem 15 minut do naciągnięcia,przecedzić. Pić ciepłą w ciągu dnia.

           Okłady z chrzanu-nalewka na reumatyzm.6 łyżek utartego chrzanu wsypać do słoika,wlać pół litra wódki,postawić w kuchni na kilka dni, codziennie wstrząsnąć,przecedzić, smarować bolące miejsca.

             Czarnuszka na złogi i bóle reumatyczne.Zmielone ziarenka czarnuszki 2 razy dziennie po 1 łyżeczce po posiłku popić ciepłą wodą .Można chleb z masłem, miodem i czarnuszką

             WINKO CZARNUSZKOWE na reumatyzm

.

5 łyżek zmielonych ziaren czarnuszki,5 łyżek owoców głogu,2łyżki kwiatów bzu czarnego,1 łyżeczkę cynamonu,1 łyżeczkę kardamonu-wsypać do słoika, wlać 1 wino białe gronowe,wytrawne-postawić w kuchni na 10dni, codziennie wstrząsnąć. Przecedzić,stosować kilka razy dziennie po 1 łyżce,rozcieńczyć ciepłą wodą.

              Herbata z cząbru oczyszczająca jelita

.

100g ziela cząbru i 50g liści jeżyny-wymieszać.3 łyżki ziół wsypać do garnka,wlać 4 szklanki wody,zagotować,naciągać pod przykryciem 10 minut-przecedzić, pić ciepłą w ciągu dnia.

            Syrop z czosnku –na pasożyty jelitowe-przepis I1łyżeczkę imbiru,1pokrojoną suszoną morelę,1rozdrobniony orzech włoski wsypać do garnka,wlać 1,5 szklanki wody, zagotować,ogrzewać na małym ogniu 5 minut, przecedzić. Przepis II na pasożyty jelitowe.

5 średnich główek czosnku obrać i wsypać do garnka,wlać 4 szklanki wody,zagotować,ogrzewać na małym ogniu ok. 5 minut-przecedzić. Dodać tyle miodu ile jest wywaru,zagotować podgotować ok.10 minut. Gorący syrop przelać do butelek.

Stosować;4 łyżki wywaru z I przepisu,1 łyżkę syropu czosnkowego,pół szklanki ciepłej wody,wymieszać, wypić na czczo 1 godzinę przed kolacją i przed snem. Napój ten można stosować po kuracjach antybiotykowych,bo odnawia florę bakteryjną w jelitach.

      MIKSTURA Z CZOSNKU NA OCZYSZCZENIE NACZYŃ KRWIONOŚNYCH
          Z CHOLESTEROLU I TRÓJGLICERYDÓW>


Pół szklanki drobno pokrojonego czosnku,4 łyżki zmielonego kopru włoskiego,4 łyżki zmielonych owoców głogu,4 łyżki liści czarnej porzeczki wsypać do słoika,dodać 1 szklankę płynnego miodu,1 szklankę soku z cytryny, 1szklankę spirytusu,2 szklanki wina białego wytrawnego gronowego-wymieszać, postawić w kuchni na 10 dni. Przecedzić,stosować 3 razy dziennie po 2-3 łyżki między posiłkami-można rozcieńczyć wodą.

              Mikstura na bakterie i wirusy w organizmie

.

1 szklankę drobno pokrojonego czosnku,4 łyżki utartego chrzanu wsypać do słoika,wlać 4 szklanki octu jabłkowego własnej produkcji,postawić w kuchni na 10 dni,codziennie wstrząsnąć. Przecedzić, dodać 5 łyżek miodu,wymieszać. Stosować 3 razy dziennie po 2 łyżki,rozcieńczyć ciepłą wodą.

             Mikstura na bóle krzyża z zimna.6 łyżek kwiatów dziurawca wsypać do garnka,dodać 1 kostkę masła,postawić na bardzo małym ogniu i ogrzewać około 1 godziny.,przecedzić.2 łyżki masła dziurawcowego dodać do 2 szklanek piwa, zagotować, podgotować na małym ogniu 5 min. Pić przez kilka dni ciepłą między posiłkami.

           WINKO Z DZIEWANNY NA ZIMNE RĘCE I NOGI

.

Wsypujemy do słoika 2 łyżki kwiatów dziewanny,2 łyżki ziela macierzanki,1łyżkę majeranku,1łyżkę kwiatów bzu czarnego,1 łyżkę kwiatów lipy,1 łyżeczkę cynamonu- wlewamy 1 butelkę wina białego gronowego,wytrawnego. Postawić w kuchni na 10 dni.,przecedzić,dodać 4 łyżki miodu, zagotować,ogrzewać na małym ogniu 15 minut,rozlać do butelek. Zażywać –wlać ćwierć szklanki tego winka-dopełnić bardzo ciepłą wodą,pić kilka razy dziennie aż organizm się rozgrzeje.

            Herbatka z dziewanny – na oskrzelaWsypać 3 łyżki kwiatów dziewanny do garnka,wlać 4 szklanki wody,zagotować,naciągać pod przykryciem 15 minut.,przecedzić, pić ciepłą w ciągu dnia.

           Nalewka z geranium-na bakterie i wirusy8łyżek geranium drobno pokroić,wsypać do ciemnej butelki,wlać pół litra wódki,postawić w kuchni na 10 dni, codziennie wstrząsnąć. Pić 20-30 kropli do herbaty.

           Herbatka zimowa-rozgrzewającaGarść suszonych, drobno pokruszonych liści geranium i 1 łyżkę ziela macierzanki zalać 1 szklanką wrzącej wody, zagotować,zaparzać pod przykryciem 15 minut,przecedzić, dodać 1 łyżeczkę miodu-popijać ciepłą w ciągu dnia.

            Syrop z głogu na wysokie ciśnienie i choroby naczyń

.

4 łyżki owoców głogu,2 łyżki kwiatów głogu,2 łyżki kminku,1 łyżkę melisy,1 pokruszoną laskę cynamonu,1 pokruszoną laskę wanili,1łyżeczkę kardamonu wsypać do garnka wlać 5 szklanek wody, zagotować i ogrzewać na małym ogniu 20 minut,przecedzić,dodać 6 łyżek miodu,zagotować,podgotować 5 min.-przelać do butelki. Stosować 3-4 razy dziennie po 2 łyżki rozcieńczone ciepłą wodą.

             WINKO z JASKÓŁCZEGO ZIELA LECZY CIAŁO I DUCHA6 Łyżek suszonego jaskółczego ziela,lub garść świeżego drobno pokrojonego wsypać do słoika,wlać 1 butelkę wina białego gronowego wytrawnego,postawić w kuchni na 10 dni,codziennie wstrząsnąć. Pić 3-4 razy dziennie po 2 łyżki rozcieńczone ciepłą wodą.

           Herbatka z jaskółczego ziela na wątrobę.1łyżkę jaskółczego ziela wsypać do garnka,wlać 2 szklanki wody-zagotować,pod przykryciem naciągać 15 minut,przecedzić,pić ciepłą w ciągu dnia.

           Maść z jaskółczego ziela na zmiany skórne.3Łyżki soku z jaskółczego ziela,3 czubate łyżki dobrego, niesolonego smalcu-wymieszać i smarować chore miejsca.

           Herbatka z kopru włoskiego na nieprzyjemny zapach z ust1 łyżeczkę kopru włoskiego zalać 1 szklanką wrzącej wody,zaparzyć pod przykryciem 15 minut, pić zamiast zwykłej herbaty.

           Herbatka z Kobylaku -szczawiu lancetowatego na biegunki1,5 łyżki korzenia Kobylaku, lub brązowych ziarenek,1,5 łyżki kopru włoskiego zalać 3 szklankami wody,zagotować,naciągać 15 minut,przecedzić, pić ciepłe w ciągu dnia.

           Maść z Kobylaku na zmiany skórneGarść brązowych ziarenek Kobylaku,garść świeżych liści babki lancetowatej wsypać do garnka,wlać 1 litr dobrego smalcu, ogrzewać do wrzenia,pozostawić na mniejszym ogniu ok. 30 minut. Przecedzić, przelać do słoika, przechowywać w lodówce, smarować zmiany skórne.

           Syrop z Kobylaku dla anemicznych dzieci.6łyżek ziarenek Kobylaku, 10 drobno pokrojonych daktyli,2 łyżki rozdrobnionych owoców dzikiej róży,1 pokruszoną laseczkę cynamonu wsypać do garnka,wlać 6 szklanek wody,zagotować, na małym ogniu podgrzewać 10 min.,pozostawić do naciągnięcia pod przykryciem ok. 1godzinę.Przecedzić-dodac tyle miodu ile wywaru,wymieszać. Podgotować na małym ogniu ok. 5 min.,gorący rozlać do butelek. Stosować-3-4 razy dziennie po łyżce rozcieńczone wodą ciepłą.

            Herbatka przy kamicy żółciowejPo 1 łyżce ziół;kwiatu kocanki,korzenia mniszka,korzenia cykorii podróżnika zalać 3 szklankami wody,zagotować,naciągać pod przykryciem 15 minut,pić ciepłe w ciągu dnia –łykami.

           Syrop dla niejadków i na robaczycę.6 łyżek kwiatów kocanki,2 łyżki ziela dziurawca wsypać do garnka,wlać 6 szklanek wody,zagotować,podgrzewać na małym ogniu 10 minut,przecedzić, dodać 1 litr miodu,zagotować, nieco podgotować,rozlać do butelek. Stosować 3 razy dziennie po łyżce,najlepiej rozcieńczyć ciepłą wodą.

           Na wzmocnienie pamięciNasiona kozieradki,liść pokrzywy, siemię lniane po 50g-,wymieszać,zemleć w młynku do kawy,wymieszać z płynnym miodem,stosować kilka razy dziennie po łyżeczce.

            Herbatka oczyszczająca organizm ze śluzu.

1,5 łyżki nasion kozieradki i 1,5 łyżki liścia, lub korzenia arcydzięgla wsypać do garnka,wlać 4 szklanki wody-zagotować,naciągać pod przykryciem 15 min.,przecedzić,pić ciepłą w ciągu dnia.

           Herbatka przy bezsenności

Wymieszać po 50g ziół;liść melisy,ziele serdecznika,ziele dziurawca,ziele nawłoci,kwiat rumianku. 1 Łyżkę ziół wsypać do szklanki,zalać wrzącą wodą,zaparzyć pod przykryciem 15 minut,przecedzić. Do naparu dodać 60 kropli walerianowych,wypić przed snem./nie pomaga przy bezsenności ze złej pracy wątroby./

           Herbatka z krwawnika – na żylaki.

4 łyżki kwiatów krwawnika zalać 4 szklankami wrzącej wody,zagotować, naciągać pod przykryciem 15 minut,przecedzić.Do naparu dodać 1 łyżeczkę soku z kasztanowca-pić ciepłą w ciągu dnia.

           Zioła na nadmierne owłosienie

Po 50g łopianu,korzeń mniszka,kłącze perzu po 50g.Zioła wymieszać -3 łyżki ziół wsypać do garnka,wlać 4 szklanki wody,zagotować,naciągać 15 minut pod przykryciem.Herbatkę popijać ciepłą w ciągu dnia.

            Kąpiele ze skrzypu na złe krążenie nerkowe

150g suszonego skrzypu, lub pół wiaderka świeżego wsypać do garn ka,wlać kilka litrów wody,zagotować. Ogrzewać na małym ogniu30 minut,przecedzić do wanny,dolać bardzo ciepłej wody. Kąpać się 20 minut,nerki pod wodą, serce nad wodą.10 kąpieli, potem przerwa 2 tygodnie i można zacząć kurację od początku.

            Olej macierzankowy na zapalenie nerwu trójdzielnego.

2 garście drobno pokrojonej macierzanki, lub 8 łyżek suszonej wsypać do garnka, wlać 3 szklanki oleju z oliwek, lub lnianego-ogrzewać na małym ogniu około 30 minut,ciągle mieszać, aby olej się nie przypalał.

Zdjąć z ognia,pozostawić do naciągnięcia kilka godzin.Przecedzić, rozlać do słoików-przechowywać w lodówce, lub piwnicy.Smarowac chore miejsca.,

           Herbatka wysuszająca ze śluzu wątrobę i cały organizm.

Po 50g: korzenia mniszka i korzenia łopianu –wymieszać..3 łyżki ziół zalać 3 szklankami wody,zagotować na małym ogniu,ogrzewać ok. 5 minut,przecedzić,pić ciepłe łykami w ciągu dnia.

          Herbatka z majeranku na alergię.3 łyżki majeranku zalać 3 szklankami wody, zagotować,, naciągać pod przykryciem 15 minut,przecedzić – wlać do szklanki trochę koncentratu-dopełnić wodą,pić zamiast herbaty.

           Maść z nagietka-odżywia i regeneruje skórę twarzy

Dwie garście świeżych kwiatów nagietka wsypać do garnka,wlać 2 szklanki smalcu gęsiego,ogrzewać na małym ogniu 1 godz.-uważać, aby się nie przypalił. Zdjąć z ognia i zostawić na kilka godzin do naciągnięcia. Podgrzać,przecedzić, przelać do słoika .Smarować twarz wieczorem przed snem.

           Syrop z nagietka na chore gardło

Kwiaty nagietka wsypać do słoika,zasypać cukrem,ugnieść drewnianą łyżką,aż pojawi się sok-zakręcić,wystawić na słońce na 3 tygodnie. Spożywać 4-5 łyżeczek dziennie razem z kwiatkami do wyzdrowienia gardła. Pomaga też przy problemach z trawieniem,anemicznym, wychudzonym dzieciom,niejadkom.

            Herbatka z nawłoci na stres

Po 50 g ziół;nawłoci,ogórecznika, dziurawca, melisy i kwiatu dziewanny-wymieszać.4 łyżki ziół wsypać do garnka,wlać 3 szklanki wody,zagotować,ogrzewać na małym ogniu 5 minut,przecedzić. Wlać trochę do szklanki,dopełnić gorącą wodą. Wystarczy na 1 dzień.

            Herbatka z nawłoci na osłabione nerki

Wymieszać po 50g ziół;ziela nawłoci,kwiat jasnoty białej,znamię kukurydzy.3 łyżki ziół wsypać do garnka-wlać 4 szklanki wody,zagotować,naciągać pod przykryciem 15 minut ,Pić bardzo ciepłą w ciągu dnia – najlepiej między posiłkami.

            Herbatka z omanu na uporczywy kaszel i chrapliwy oddech.

2 łyżki korzenia omanu wsypać do garnka,wlać 3 szklanki wody,zagotować, gotować na małym ogniu 5 minut,przecedzić,pić wywar bardzo ciepły łykami w ciągu dnia.

            Herbatka z orzecha włoskiego-odnawia krew i limfę.Wymieszać po 50g liścia orzecha włoskiego i ziela bratka polnego .
3 łyżki ziół zalać 3 szklankami wody,zagotować,naciągać 15 minut pod przykryciem,przecedzić. Pić ciepłe w ciągu dnia –łykami.

           Nalewka z zielonych orzechów-na wirusy,bakterie pokarmowe.

50 zielonych orzechów zerwanych w czerwcu,gdy są miękkie drobno pokroić,wsypać do słoika zasypać cukrem –postawić na słońcu aż puszczą sok- sok zlać do butelek,a owoce zalać 70% spirytusem.

Postawić w ciepłym miejscu do naciągnięcia- nalewkę stosować przy zatruciach pokarmowych,zaburzeniach trawiennych .Syrop zamiast cytryny dodawać do herbaty/witamina C/.

           Płatki owsiane-obniżają cholesterol.

5 łyżek płatków owsianych opłukać,zalać wrzącą wodą,zagotować,chwilę podgotować-dodać trochę cynamonu,kardamonu ,1 łyżeczkę zmielonych pestek dyni

       Płatki owsiane z olejem lnianym –na gęstą krew,wysoki cholesterol i               trójglicerydy.

5 łyżek płatków owsianych zalać wrzącą wodą,nieco podgotować,posolić,dodać 1 łyżkę oleju lnianego.

         Przepis ;

5 łyżek płatków owsianych,kilka rodzynek zalać na noc wrzącą wodą,rano podgrzać , dodać trochę cynamonu,kardamonu,ziarno sezamu,orzechy włoskie,bakalie,trochę miodu.-rozgrzewa organizm.

Jeśli do takiej owsianki dodamy jogurt,czy kefir, mleko,świeże owoce-działa wychładzająco.

          Herbatka na dnę moczanową.

Wymieszać 100g ziela 0strożenia i po 50g korzenia mniszka i korzenia łopianu.3 łyżki tych ziół wsypać do garnka-wlać 4 szklanki wody,zagotować,ogrzewać na małym ogniu 5 min. przecedzić.Pić ciepłą w ciągu dnia.

           Napój poranny oczyszczający organizm.

1 ziemniak,1 średnia marchewka,kawałek selera,1 pietruszka-warzywa zetrzeć na tarce,wsypać do garnka,wlać 3 szklanki wody i gotować 30 minut.

           Ziołowa herbatka oczyszczającaWymieszać 50g korzenia mniszka i 50g kłącza perzu.3 łyżki ziół wsypać do garnka wlać 4 szklanki wody,zagotować, zaparzać pod przykryciem 15 min. przecedzić pić ciepłe w ciągu dnia zamiast herbaty.

          Herbatka na oczyszczenie i regenerację wątroby

4 łyżki pokrojonej natki pietruszki,3 łyżki kłączy perzu wsypać do garnka,wlać 4 szklanki wody, zagotować na małym ogniu,gotować 10 min. przecedzić. Pić ciepłą w ciągu dnia .

          SYROP Z PERZU NA WZMOCNIENIE ORGANIZMU

Po 50g kłącza perzu i 50g korzenia jeżówki purpurowej-wymieszać
10 łyżek ziół wsypać do garnka ,wlać 5 szklanek wody,zagotować,gotować na małym ogniu 20 min.,przecedzić, dodać tyle miodu ile jest wywaru ziołowego,wymieszać i ogrzewać na małym ogniu 5 min. Gorący syrop przelać do butelek,dodawać do herbatek ziołowych,albo ciepłej wody.

             Na ostre biegunki, zatrucia.

3 łyżki ziela wsypać do garnka,wlać 3 szklanki wody,zagotować,pod przykryciem zaparzać 15 min. przecedzić. Popijać ciepła w ciągu dnia.

            Podbiał na oskrzela.

2 garście świeżych liści i kwiatów podbiału lub 4 łyżki suszonych liści podbiału,4 wlać 6 szklanek wody łyżki suszonych kwiatów podbiału,3 łyżki tymianku wszystko wsypać do garnka zagotować,a następnie na bardzo małym ogniu ,przecedzić. Dodać 1 litr miodu,gotować na małym ogniu 5 min. gorący rozlać gorący do butelek .Stosować kilka razy dziennie po 1łyżce.

             Maść z podbiału na pękające naczynia krwionośne..

8 łyżek liści podbiału wsypać do rondla,dodać pół kilo dobrego, niesolonego smalcu,ogrzewać na najmniejszym ogniu ok.15 min.

Odstawić z ognia i pod przykryciem naciągać kilka godzin. Podgrzać, przecedzić i wlać do słoików. Przechowywać w lodówce.

             MIÓD POKRZYWOWY NA ŁADNĄ CERĘ.

Młodą pokrzywę, osączyć,umyć,zrobić sok w sokowirówce-jedną szklankę soku i 5 szklanek miodu-dobrze wymieszać,wlać do słoików,przechowywać najlepiej w lodówce,Lub piwnicy. Stlosować przez pół roku-2łyżki miodu na pół szklanki ciepłej przegotowanej wody-3 razy dziennie między posiłkami.

             Napój z pokrzywy na oczyszczanie organizmuGarść drobno pokrojonych listków młodej pokrzywy i mleczu wsypać do dzbanka,wlać 4 szklanki wody,odstawić na godzinę do naciągnięcia-przecedzić,dodać 2-3 plasterki cytryny,4 łyżki miodu lub soku owocowego.

             Nalewka z pokrzywy na wypadanie włosów.

2 garście świeżej pokrzywy umyć, osączyć,drobno pokroić i wsypać do słoika,wlać pół litra wódki. Postawić w kuchni na 10 dni. Stosować 2 łyżki tej nalewki na pół szklanki ciepłej wody-masować skórę głowy –codziennie.

            Przetacznik – obniża cholesterol i trój glicerydy.

Ziele przetacznika 100g,korzeń mniszka 50g,nasiona kopru włoskiego 50g-zioła wymieszać. 3 łyżki zalać 3 szklankami wody,zagotować, naciągać pod przykryciem 15 minut, przecedzić,pić ciepłe w ciągu dnia- najlepiej łykami.

            Przetacznik na dobrą pracę umysłu.

100g ziela przetacznika i ;po 50g ziela nawłoci i melisy. Zioła wymieszać.3 łyżki ziół zalać 3 szklankami wody,zagotować, naciągać pod przykryciem 15 minut,przecedzić, pić ciepłe w ciągu dnia.

            Na nowotwory- przytulia

Ziele przytulii 100g,korzeń jeżówki purpurowej 50g, zioła wymieszać-3łyżki ziół zalać 3 szklankami wody,zagotować, naciągać pod przykryciem 15 min.,przecedzić. Pić ciepła w ciągu dnia.

           Syrop z róży na wzmocnienie serca

4 szklanki wody i 1 litr miodu wlać do garnka,dodać 5 garści świeżych

Płatków róży,zagotować, ogrzewać na małym ogniu 30 minut. Przelać gorący do słoików,zawekować, zjeść kilka razy dziennie po łyżeczce.

            Olej rumiankowy-dla sparaliżowanych.

I. 3 garście świeżych kwiatów rumianku wsypać do słoika,wlać 2 szklanki oleju z oliwek,postawić na słońcu na 2-3 tygodnie. Codziennie wstrząsnąć. Przechowywać w piwnicy, w lub lodówce.

II. 10łyżek suszonych kwiatów rumianku wsypać do słoika,wlać pół litra oleju z oliwek,lub lnianego. Wstawić słoik do garnka z wodą,zagotować, na małym ogniu ogrzewać ok.1godziny.Zestawić z ognia-pozostawić słoik w wodzie przez kilka godzin-olej przecedzić,przechowywać w chłodnym miejscu. Masować chore części ciała.

          Herbatka z rumianku – na wrzody żołądka i dwunastnicy.

Zmieszać po 50g ziół;korzenia prawoślazu,kwiatu rumianku,kwiatu krwawnika.3 łyżki ziół zalać 2 szklankami wody,zagotować, naciągać pod przykryciem 15 min.-przecedzić. Trochę koncentratu wlać do szklanki,dopełnić ciepłą wodą-popijać ciepłe w ciągu dnia.

   
       Syrop ze skrzypu – na osteoporozę.

50g ziela skrzypu wsypać do garnka,wlać 6 szklanek wody,zagotować, ogrzewać na małym ogniu 20 minut,przecedzić,dodać 1 l miodu i 4 łyżki octu jabłkowego własnej produkcji,zagotować, gorący wlać do butelek,przechowywać w chłodnym miejscu .Stosować 3 razy dziennie po 2 łyżki rozcieńczone wodą. Syrop ułatwia przyswajanie wapnia.

          Miód skrzypowy-wzmacnia włosy i ;paznokcie.

8łyżek zmielonego skrzypu wsypać do słoika, wlać 8 łyżek płynnego miodu-wymieszać –stosować 2 razy dziennie po 1 łyżeczce.

           Kąpiele w skrzypie-zatrzymanie moczu,choroby kośca ,słaby wzrok.

150g skrzypu,2litry wody,zagotować,na małym ogniu ogrzewać 30min.przecedzić do wanny,dolać ciepłej wody. Kąpać się 15-20min,nerki pod wodą, serce nad wodą.

Można użyć świeży skrzyp – pół wiaderka na 1 kąpiel.

            Herbatka z tasznika-przy zanikach mięśni


.

Po 50g ziela tasznika i ziela przywrotnika – wymieszać.3 łyżki ziół wsypać do garnka, wlać 4 szklanki wody, zagotować, naciągać pod przykryciem 15 min.,przecedzić. Pić ciepła w ciągu dnia. Kuracja 1 miesiąc. Potem herbatka pietruszki –poniżej przepis.

            Herbatka z pietruszki

Garść zielonej natki pietruszki, lub 3 korzenie pietruszki wrzucić do garnka, wlać 4 szklanki wody,zagotować, ogrzewać na małym ogniu 20 minut,przecedzić, pić ciepła.

           Olej ŻYWOKOSTOWY – na chory kręgosłup.

5łyżek kwiatów dziurawca,5 łyżek kwiatów nagietka,5 łyżek korzenia żywokostu wsypać do rondla,wlać 2 szklanki oleju z oliwek,lub lnianego,ogrzewać na maleńkim ogniu,żeby się nie przypaliło około 1 godziny,zdjąć z ognia i pozostawić do naciągnięcia na kilka godzin. Podgrzać i przecedzić. Do oleju dodać 2buteleczki spirytusu kamforowego. Smarować chory kręgosłup,chory staw biodrowy,chore kolano-odnawia chrząstkę-kuracja trwa pół roku.

Opracowano na podstawie książek „Budować zdrowie" i „Po zdrowie z ziołami" – znanej zielarki z Podlasia – Pani Stefani Korżawskiej.

źródło link
 

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo