Pokrzywa

Kiedyś na przednówku gotowano z pokrzywy zupę. Był to doskonały sposób na przetrwanie trudnego okresu i uzupełnienie po zimie witamin. Gospodynie dodają pokrzywę do karmy dla zwierząt dla uzupełnienia wartościowego pożywienia. Medycyna ludowa zaleca, aby w okresie zmęczenia wiosennego pić co dzień na wzmocnienie sok ze świeżych liści pokrzywy. Kurację można stosować cały rok pijąc napary z suszonej pokrzywy. Pokrzywa jest prawdziwą skarbnicą aktywnych związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.


Pokrzywa zwyczajna osiąga wielkość nawet do 2 metrów. Jej okres kwitnienia przypada od połowy czerwca aż do końca września. Największą wartość leczniczą mają rośliny zrywane w maju. Wówczas w liściach pokrzywy znajduje się dwa razy większa ilość kwasu askorbinowego niż dla porównania w owocach czarnej porzeczki.Liście pokrzywy zawierają wiele cenny składników a wśród nich:wapń, fosfor, magnez, mangan, żelazo, potas i krzem. flawonoidy,garbniki, karotenoidy, chlorofile, acetylocholinę, serotoninę,histaminę, fitosterole, śluzy, kwasy, krzemowy, octowy, glikolowy,witaminy A, B2, C, E i K.
Pokrzywa ze względu na właściwości moczopędne jest niezastąpiona wleczeniu kamicy nerkowej i innych schorzeniach układu moczowego. Wspomaga wydalanie z organizmu złogów kwasu moczowego.Pomocna jest również w leczeniu dny moczanowej. Przeciwdziała zatrzymywaniu się płynów w organizmie. Dodawanie świeżych listków pokrzywy do sałatek ułatwia przemianę materii i pobudza apetyt. Zawarte w pokrzywie związki oczyszczają układ trawienny, odprowadzają złogi żółciowe, wpływają korzystnie na pracę trzustki,wątroby i żołądka. Pokrzywę można stosować w chorobach wątroby, przewodu pokarmowego, nieżytach żołądkowych i jelit, a także przy biegunkach.


Pokrzywa wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek. Pomocna jest w leczeniu anemii i osłabienia. Obniża poziom cukru we krwi, a w niewielkim stopniu także ciśnienie tętnicze.


Ze względu na właściwości bakteriobójcze,pokrzywę stosuje się do przemywania i okładania schorzeń skórnych, ropni, czyraków, trądziku,stanów zapalnych pochwy oraz stanów zapalnych mięśni. Ekstrakt z pokrzywy jest bardzo dobry jako odkażająca płukanka jamy ustnej.


Skórę głowy również możemy masować naparem z pokrzywy.To nie tylko zmniejsza napięcie i poprawia krążenie, ale działa leczniczo w chorobach skóry głowy - przy łupieżu i łojotoku oraz przy wypadaniu włosów.


W maju, kiedy młodych i świeżych pokrzyw mamy pod dostatkiem, możemy wykorzystać ich walory. Dodawajmy do sałatek kilka listków pokrzywy, w sokowirówce możemy sporządzić świeży sok i pić po pół kieliszka codziennie. Możemy również nazbierać większą ilość i zasuszyć na cały rok. Pamiętajmy tylko, by żadnych ziół nie zbierać w pobliżu drogi.

 
Kreator www - przetestuj za darmo