Refleksoterapia

Refleksoterapia to metoda diagnostyczno-terapeutyczna polegająca na leczniczym masażu stóp. Na naszych stopach znajdują się punkty i obszary, które przyporządkowane są poszczególnym narządom. Gdy któryś z narządów powoduje ból lub inne dolegliwości, wystarczy odpowiednio uciskać jego receptor na stopie, a dobre samopoczucie powraca. Refleksoterapia przyspiesza samoleczenie i samoregulację organizmu. Dzięki zabiegom nasza skóra nabiera blasku i pięknieje.

Refleksoterapia - charakterystyka
Refleksoterapia opiera się na założeniach sformułowanych przez amerykańskiego lekarza Williama Fitzgeralda. Stwierdził on, że przez właściwe uciskanie konkretnych miejsc na stopach, można zlikwidować na przykład ból głowy. Dzisiaj refleksoterapia jest jedną z najpopularniejszych w medycynie naturalnej form oddziaływania na organizm. Specjaliści od leczniczego masażu stóp – refleksolodzy, uważają, że na stopach, dłoniach i twarzy znajdują się zakończenia nerwowe nazywane receptorami. Odpowiadają one za poszczególne organy i łączą się z nimi kanałami opisanymi już przez uzdrowicieli starożytnej Japonii, Chin i Egiptu. Pobudzenie receptora sprawia, że zostaje uwolniona energia, pobudzająca chory narząd do samoleczenia.


Działanie refleksoterapii:

zmniejsza stres i likwiduje napięcie nerwowe;
zmniejsza uczucie zmęczenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego;
pomaga zwalczać bóle stawów, bóle migrenowe głowy oraz bóle kręgosłupa;
poprawia pracę serca i układu krążenia;
reguluje poziom ciśnienia krwi;
zwiększa odporność organizmu;
likwiduje problemy z pracą przewodu pokarmowego (pomaga zwalczać zaparcia, przyspiesza trawienie);
zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe;
likwiduje dolegliwości związane z menopauzą.
Refleksoterapia stóp
Masaż stóp może być wykonywany przez terapeutę, który na początku przeprowadza wywiad zdrowotny z pacjentem. Zanim zdecydujemy się na refleksoterapię stóp, powinniśmy poradzić się naszego lekarza, a specjalistę od masażu poinformować o przewlekłych dolegliwościach. Masaż stóp może zakłócić przyjmowanie niektórych leków. Refleksoterapia stóp musi odbywać się w ciszy i spokoju z muzyką relaksacyjną. Do masażu można wykorzystać olejki eteryczne. W czasie zabiegu pacjent leży na kanapie. Masaż refleksologiczny rozpoczyna się od prawej stopy, a następnie lewej. Uciskanie z początku jest delikatne, potem mocniejsze. Pacjent odczuwa ból, gdy terapeuta trafi na punkt odpowiadający choremu narządowi. Zadaniem specjalisty jest rozmasowanie tego miejsca we właściwym kierunku i z odpowiednią siłą. W zależności od potrzeby, terapeuta uciska stopę palcami lub ugniata ją dłonią zwiniętą w pięść. Masaż leczniczy trwa do 30 minut, po upływie tego czasu pacjent relaksuje się przez masaż opuszkami palców. Zabieg kończy się nacieraniem stóp olejkiem.

Już po pierwszych masażach organizm oczyszcza się z toksyn. Pacjenci różnie reagują na masaż, niektórzy są pobudzeni, inni senni. Efekty refleksoterapii mogą być odczuwane natychmiast, ale czasem trzeba powtarzać zabiegi. Na przykład, aby bóle głowy nie nawracały, potrzeba 12-14 masaży. Refleksoterapia może być stosowana tylko trzy razy w tygodniu. Stanowi doskonałe uzupełnienie terapii konwencjonalnej.
 
Kreator www - przetestuj za darmo