WĄTROBA

WĄTROBA. To skomplikowany zakład przetwórstwa surowców (dostarczanych przez układ trawienny) w elementy do regeneracji i budowy komórek organizmu, oraz w paliwo potrzebne do wykonywania pracy przez te komórki. Nośnikiem-taśmą dla tych produktów jest krew. Jeżeli taśmy (krew) i wątroba (zakład) źle funkcjonują to wszystko się powoli zaczyna sypać.
Jeżeli masz pionowe zmarszczki na czole nad nosem, zrobiły ci się brązowe plamki na skórze (pieprzyki), siada ci wzrok to kwalifikujesz się do natychmiastowego remontu.
Dlaczego? Bo uszkodzona wątroba spowoduje zatrzymanie taśmy i stracimy jeszcze jednego cennego obywatela. Przy chorej wątrobie trzeba się jeszcze czasami przed śmiercią kilka lat pomęczyć. Zaburzenia pracy wątroby najczęściej łączą się z niewłaściwą pracą woreczka żółciowego. Objawiają się wzdęciami, nudnościami, zaparciami, bólami pod żebrem. Możesz ratować się Cholagogą w skład której wchodzą kwiat kocanki, korzeń mniszka, liść mięty
pieprzowej, ziele krwawnika, kora kruszyny i glistnik. Inne zioła to jeżówka, czerwona koniczyna, czerwony burak.
W każdej przyzwoitej firmie działającej na terenie Polski znajdziesz odpowiedni suplement ziołowy na wątrobę.
Pamiętaj, że choroby wątroby powodują pogarszanie się wzroku i tworzenie się pionowych zmarszczek na czole w okolicy nosa.

cytat z książki 'Zdrowie i uroda " Sławomira NowakowskiegoStłuszczenie wątroby – co to takiego?

Wątroba to bez wątpienia jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Jest odpowiedzialna za wiele procesów niezbędnych dla poprawnego funkcjonowania (czy może nawet funkcjonowania w ogóle!) naszego organizmu. Stłuszczenie wątroby, tak jak każda inna jej choroba, czy związane z nią zaburzenie, ma wielki, a do tego negatywny, wpływ na ogólny stan zdrowia.

Po co nam wątroba?

Wątroba pełni 4 główne funkcje w naszym organizmie:
Funkcję metaboliczną, czyli odpowiada za procesy związane z przemianą materii
Funkcję detoksykacyjną, czyli odpowiedzialna jest za metabolizowanie, neutralizowanie i usuwanie z organizmu szkodliwych toksyn (z pożywienia, alkoholu, leków etc.)
Funkcję magazynującą, gdyż magazynuje glikogen (tzw. cukier zapasowy), żelazo, witaminy A, D, E, B12 i C oraz niektóre białka osocza krwi (które sama zresztą produkuje)
Funkcję filtrującą, która polega na filtracji krwi i transformacji toksycznego amoniaku i kwasu purynowego w mocznik wydalana później wraz z moczem.

Wątroba znana jest, jeśli można tak powiedzieć, z tego, że wydziela żółć, która jest niezbędna do emulgowania tłuszczów. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko na tam kończy się jej rola w organizmie; odpowiada też częściowo za detoksykację, gdyż pozwala na metabolizowanie np. steroidowych hormonów, które możemy przyjmować w zażywanych lekach. Min. stąd owa detoksykacyjna funkcja wątroby, o której wspominałam.
Poza tym (pozostańmy jeszcze przez chwilę w temacie odtruwania organizmu), wątroba filtruje krew przekształcając niezwykle toksyczny amoniak w mocznik, który wraz z moczem zostaje potem wydalony.
Jeśli chodzi o działania związane z jej funkcją magazynującą, są one o tyle ważne, że, dzięki nim, to właśnie od wątroby zależy odpowiedni poziom cukru we krwi (uwalnia, w miarę potrzeb, glikogen, by wyrównać poziom cukru), czy wykorzystywanie przez organizm witamin, nad których przedostawaniem się do krwioobiegu również sprawuje pieczę.
Ponadto, wątroba bierze udział w krzepnięciu krwi, regulowaniu poziomu cholesterolu we krwi, czy w termoregulacji ludzkiego ciała.


Czym jest stłuszczenie wątroby?

Stłuszczenie wątroby to choroba tego organu, która polega na odkładaniu się w wątrobie tłuszczu, co, w konsekwencji, doprowadzić może do jej zapalenia, czy marskości, a nawet raka.


Występują dwa rodzaje stłuszczenia wątroby:
-Alkoholowe stłuszczenie wątroby
-Jak łatwo można się domyśleć, alkoholowe stłuszczenie wątroby występuje u osób nadużywających alkoholu. A dokładniej rzecz biorąc, aż u 35% z nich.
Niealkoholowe stłuszczenie wątroby
Ten rodzaj stłuszczenia wątroby nie ma związku z problemami z alkoholem, ale z innymi jednostkami chorobowymi, jak cukrzyca typu II, czy otyłość.
Objawy stłuszczenia wątroby

Choroba ta jest podwójnie niebezpieczna, gdyż przez długi czas przebiega bezobjawowo. Chory często nie jest świadomy problemu, dopóki nie dosięgną go:
-Permanentne złe samopoczucie, zmęczenie i osłabienie
-Ból w podbrzuszu (z prawej strony)
-Zaburzenia snu
-Przyczyny stłuszczenia wątroby

Czynniki sprzyjające rozwojowi choroby to, przede wszystkim:
-Zła dieta
-Nadużywanie alkoholu
-Brak aktywności fizycznej

Zdaje się więc, że najprostszym sposobem, by uniknąć wątrobowych dolegliwości jest nic innego, jak po prostu zdrowy styl życia. Odżywiając się w sposób zbilansowany, uprawiając sport i uważając z alkoholem (nie namawiam tu oczywiście nikogo do całkowitej rezygnacji z wysoko-, czy niskoprocentowych trunków, bo, wiadomo, wszystko jest dla ludzi, ale, jak zawsze, w tym przypadku zdrowy rozsądek jest najważniejszy), oszczędzimy sobie problemów zdrowotnych.
Oczywiście, niedopuszczalnym uogólnieniem byłoby zamknięcie tematu przyczyn stłuszczenia wątroby tylko w kwestii odżywiania, ruchu i używek. Istnieje, oprócz trzech wymienionych przeze mnie czynników, szereg innych, które mają wpływ na ryzyko zapadnięcia na tę chorobę. Są to np.:
-Uwarunkowania genetyczne
-Wiek
-Nadciśnienie
-Zażywanie niektórych leków przez zbyt długi okres czasu
-Stłuszczenie wątroby – leczenie

Leczenie stłuszczenia wątroby zależy w dużej mierze od jej rodzaju, a mianowicie:
Alkoholowe stłuszczenie wątroby wymaga definitywnego odstawienia alkoholu.
Stłuszczenie wątroby spowodowane otyłością wymaga przejścia na dietę redukcyjną i zgubienia zbędnych kilogramów

Jednak, generalnie rzecz biorąc, wszystkim chorym zaleca się:
Zdrową, zbilansowaną dietę
Aktywność fizyczną dostosowaną do indywidualnych możliwości
Picie naparu z ostropestu plamistego
Oczyszczanie wątroby

Stłuszczenie wątroby jest chorobą całkowicie odwracalną, ale tylko pod warunkiem, że to ona sama, a nie komplikacje powstałe w wyniku jej zaniedbania, jest problemem. Z tego powodu oraz dlatego, że przebiega ona bezobjawowo, tak ważna jest profilaktyka i świadomość tego, czy wyrządzamy swojemu organizmowi krzywdę, czy nie. Zdrowy styl życia to najlepsze rozwiązanie problemu profilaktyki stłuszczenia wątroby, czy również nadwagi, która przyczynia się do jego rozwoju.

Oczyszczanie wątroby


Wątroba jest organem regulującym szereg funkcji takich jak produkcja żółci, niezbędnej do trawienia, stabilizacja poziomu glukozy i innych substancji odżywczych we krwi, przeprowadzanie przemian metabolicznych, magazynowanie glikogenu, witamin i żelaza, produkcja enzymów oraz detoksykacja organizmu. Z tego względu wątroba jest organem niezbędnym do przeżycia i choć posiada zdolność samoregeneracji, to o jej stan trzeba dbać przez całe życie, gdyż nie odkryto do tej pory skutecznego sposobu na jej ewentualne zastąpienie. Zaburzenia wątroby przyjmują najczęściej postać stłuszczenia, przekrwienia i upośledzenia funkcji organu. Zaburzenia te mogą się objawiać nieprawidłowym funkcjonowaniem układu trawiennego, problemem z trawieniem potraw tłustych, nudnościami, wzdęciami brzucha, biegunkami, brakiem apetytu, migrenami, ogólnym osłabieniem, zaczerwienieniem dłoni w okolicach kciuka i małego palca, skurczami łydek, bólami stawów i kości.

Przy rozpoznaniu chorób wątroby i dróg żółciowych pomocne są badania krwi, w trakcie których określa się poziom enzymów wątrobowych: AST (lub AspAT), czyli aminotransferazy asparaginowej, ALT (lub AlAT), czyli aminotransferazy alaninowej i GGTP, czyli gamma-glutamylotranspeptydazy oraz bilirubiny, czyli produktu rozpadu hemoglobiny wychwytywanego przez wątrobę i wydzielanego z żółcią. Podwyższony poziom AST i ALT wskazuje na szereg chorób takich jak: zapalenie wątroby, żółtaczkę, toksyczne uszkodzenie wątroby, marskość wątroby, niedrożność kanalików żółciowych, nowotwór wątroby lub trzustki, zwłóknienie przewodów żółciowych. Podwyższona aktywność GGTP wskazuje na rozwój kamicy żółciowej trzustki, choroby alkoholowej lub niedrożności żółciowej. Natomiast podwyższony poziom bilirubiny sugeruje zapalenie dróg żółciowych, raka dróg żółciowych, kamicę lub chorobę alkoholową.

Jak sobie poradzić z zanieczyszczoną wątrobą?

Oczyszczanie wątroby jest zabiegiem ratującym sprawność wątroby. Oczyszczanie jest zawsze związane ze zmianą sposobu odżywiania się i stylu życia. Złe funkcjonowanie wątroby wynika z nadmiernego spożywania produktów skrobiowych (szczególnie pochodnych mąki białej), tłuszczy nasyconych, czerwonego mięsa, alkoholu oraz cukru rafinowanego.
W celu poprawienia pracy wątroby należy: zwiększyć spożywanie potraw gotowanych (również warzyw)jeść posiłki świeżo przygotowane spożywać produkty mleczne – kefir, zsiadłe mleko, twaróg zwiększyć spożycie owoców – ananasów, jabłek, truskawek, czereśni, śliwek, czarnej porzeczki, winogrona zwiększyć spożycie warzyw – awokado, fasoli zielonej, sałaty, buraków, marchwi, ziemniaków stosować delikatne przyprawy zamiast octu, musztardy czy smażonej cebuli
ograniczyć sól stosować rośliny lecznicze (miętę pieprzową, rozmaryn, majeranek) włączyć do diety tłuszczy nienasycone (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) pić świeżo wyciśnięte soki owocowe (szczególnie jabłkowy) nie pić kawy


Metoda Tombaka

Michał Tombak, autor kilku książek z zakresu zdrowego odżywiania i stylu życia, zaleca w oczyszczaniu wątroby stosowanie następującej metody oczyszczania składającej się z trzech etapów
etap 1 – „złagodzenie organizmu” – czyli przygotowanie organizmu do oczyszczania, polegające na rozgrzaniu organizmu, czyli, np. skorzystaniu z sauny lub wzięciu gorącej kąpieli

etap 2 zmiana odżywiania – spożywanie produktów roślinnych i świeżo wyciśniętych soków (np. z buraków i jabłek w proporcji 1:4) przez 3 do 4 dni

etap 3 – oczyszczanie właściwe – stosowanie specjalnej metody oczyszczania przez 3 dni, która wymaga czasu wolnego i możliwości skupienia się na sobie:

dzień 1 i 2 – picie soków (jw.) a w przypadku uporczywego głodu spożycie jabłka pieczonego z miodem, pod koniec dnia skorzystanie z gorącej kąpieli i wypicie naparu z ziół przeczyszczających
dzień 3 – rano należy wypić zioła przeczyszczające; następnie do godz. 18. pić tylko soki a od godziny 14.00 rozgrzewać brzuch termoforem. O godzinie 18.00 należy przygotować mieszankę (150 g oliwy z oliwek, 150 g soku z cytryny, 6 plastrów cytryny, ząbek czosnku). O godzinie 18.30 wziąć gorący prysznic i położyć się do łózka. Od 19.00 co 15 minut powtarzać picie 2 łyżek mieszanki i następnie wracać do łóżka do pozycji leżącej na prawym boku z termoforem (nudności stłamsić zjedzenie plasterka cytryny).

Oczyszczanie tą metodą powinno się powtarzać co około 3 miesiące. Podobny sposób pomaga w regularnej regeneracji wątroby, przedłuża jej sprawność i zmniejsza ryzyko kumulowania się kamieni w organizmie.

Oczywiście niezastąpiony jest przy oczyszczaniu wątroby Ostropest plamisty.

Bibliografia

Michał Tombak, Jak żyć długo i zdrowo, Łódź 1999.

Profilaktyka 
Kuracja dr Otta  Horaka 
Powoduje  odtrucie, odkwaszenie organizmu, dożywia go, przywraca równowagę metaboliczną i insulinową, odbudowuje masę mięśniową, polepsza jędrność skóry i przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. 
Wątek: Wątroba 

Konflikty związane z wątrobą: najczęściej konflikt rodzinny, dotyczący pieniędzy, braku, walka o część, ubieganie się o jakieś resztki (częste przy konflikcie rodzinnym dotyczącym spadku). A także lęk przed śmiercią na poważną chorobę jelit. Często także utrata honoru, szacunku.

Wątroba między innymi odpowiada za tworzenie i magazynowanie substancji odżywczych. W przypadku, gdy ktoś odbierze określoną sytuację stresującą, jako konflikt braku, wówczas jest bardzo prawdopodobne, że w wątrobie zaczną się namnażać hepatocyty w celu zmagazynowania pożywienia i substancji na czasy braku. Wątroba zareaguje dokładnie w taki sam sposób, jak gdyby nad człowiekiem istniało faktyczne widmo braku pożywienia i głodu. Pamiętaj - mózg ma tylko ciało, aby rozwiązać konflikt, więc gdy nie rozwiążesz go na poziomie psychologicznym, wówczas zostanie rozwiązany w ciele za pomocą choroby. Narząd zostanie wybrany w zależności od sposobu, w jaki osoba doświadczyła konfliktu. Więc konflikt braku często spowoduje chorobę narządu odpowiedzialnego w ciele za magazynowanie - czyli wątroby.

Małgorzata S
Nie ma u Was pokoleniowych problemów finansowych? Wady wrodzone oznaczają konflikt rodziców lub nawet dziadków. Problemy z wątrobą- lęk przed stratą finansową, poczucie braku, lęk, że coś utracimy( materialnego)

 
Kreator www - przetestuj za darmo