Zadbaj o swój kręgosłup. 

               W trosce o zdrowy kręgosłup 

            Dlaczego warto dbać o kręgosłup?


Tak jak dom musi mieć solidne rusztowanie, by mógł przetrwać wiele lat; tak jak szkło musi mieć nie byle jakie zbrojenie, by nie rozpadło się nagle przy pierwszym uderzeniu; tak nasze ciało musi mieć podporę, by mogło właściwie funkcjonować. Tą podporą jest kręgosłup, który nie tylko utrzymuje ciężar naszego ciała, ale pozwała mu na pionizację oraz swobodne poruszanie się. Jest naszą podstawą i nie bez powodu twierdzi się, że właśnie podstawą zdrowego człowieka jest zdrowy kręgosłup!

Najlepiej jak najszybciej stańmy przed lustrem i przyjmijmy naszą stałą postawę. Do tego ćwiczenia najlepiej ustawić się bokiem do lustra. Sprawdźmy jak układa się linia pleców, czy nie tworzy się garb? Czy brzuch nie sterczy dziwnie? Potem zastanówmy się czy nie odczuwamy jakiegoś bólu w plecach? Warto spróbować wyprostować się przed lustrem i zastanowić się, czy nie sprawia nam to trudności. Potem spróbować schylić się, w miarę możliwości dotknąć palców u nóg i zobaczyć czy ta prosta czynność nie przysparza problemów.

                              Zapobiegać czy leczyć?


Najlepiej zacznij od razu, zanim jakiekolwiek dolegliwości się zaczną. Zawsze lepsze są badania profilaktyczne, niż leczenie. A jeśli dolegliwości już się zaczęły to nie pozwól im się pogłębić. W tym celu:

1.Ciągle, w każdej sytuacji kontroluj swoja postawę. Zwróć uwagą na trzymanie pionu podczas takich czynności jak: chodzenie, stanie i siedzenie, wciągaj brzuch i maksymalnie prostuj plecy, głowę unieś lekko w górę.


2.Kiedy siedzisz staraj się unikać tak popularnego u nas zakładania nogi na nogę. Jest to nie tylko niezdrowe dla naszego kręgosłupa, ale również powoduje ucisk dużych arterii, które znajdują się pod kolanami. W tej pozycji narażamy nasz kręgosłup na bardzo nienaturalna pozycję, co skutkuje bólami kręgosłupa i mięśni nóg, konsekwencją mogą być też żylaków i i choroby naczyń krwionośnych kończyn dolnych.

3. W profilaktyce chorób kręgosłupa niezwykle ważną rolę odgrywają mięśnie brzucha. Powinniśmy stale je wzmacniać ćwicząc oraz przyjmując odpowiednią pozycję ciała w trakcie chodzenia. Mięśnie brzucha są w stanie odciążyć znacznie nasz kręgosłup, przejmują nawet 20% ciężaru ciała.
4. Ważna jest także higiena snu, przecież przesypiamy w zasadzie jedną trzecią swojego życia. Nie ma co się dziwić, że to jak i na czym śpimy wpływa na nasz kręgosłup. Dobrze robi nam spanie na twardym materacu. Najlepiej, by był maksymalnie twardy, tak, jak tylko będzie to możliwe, by było nam wygodnie i sen przebiegał bez zakłóceń. To, jak ułożymy się do spania też jest ważne! A w jakiej pozycji najlepiej spać?Najlepiej na plecach, na wznak, trzymając ręce wzdłuż ciała. Ta pozycja pozwala na całkowite rozluźnienie nie tylko mięśni, ale też kręgi układają się właściwie i prostują się ich ewentualne zwichnięcia, powstałe za dnia. Jest ona korzystna również dla serca i polepszenia krążenia w całym ciele oraz dla pracy wątroby. 
 

Wyszukiwarka

Lista wpisów

Kreator www - przetestuj za darmo